„Vážená redakce, tak mi přece jen došel ještě jeden příspěvek od kamaráda, člena naší bývalé trampské kapely ´Pekelníci´ Vaška, který je už v Německu od roku 1977,“ píše Ladislav František Nykl z Chodova, mezi trampy známý jako Frank. „A tak vám ho posílám, abych tak doplnil široké spektrum ohlasů na moji výzvu ke kamarádům – někdejším emigrantům žijícím dnes po celém světě.“ Redakce SD připomíná: v průběhu uplynulého měsíce jsme již uvedli dopisy několika Frankových přátel z USA, Kanady a Švýcarska. Dlužno poznamenat, že tento je nejsmutnější:

„Milý Franku, Vánoce v cizině jsou kruté, když jseš sám. Ale tak to je, i když jseš doma (sám). Když máš děti, rodinu a kamarády, tak se to dá vydržet. V každém případě hraje nostalgie velikou roli. Heslo dne je zachování tradic.
Tady v Německu (Hessensku) se slaví Vánoce v podstatě stejně jako u nás, jen s tím rozdílem, že chybí tradiční kapr a místo něj jsou podávány skromně párečky a kyselý bramborový salát. Hlavní žranice pak probíhá během prvního a druhého svátku. Husa, krůta, vepřové a tak dále.

V každém případě jsou Vánoce pro mne veliká duševní zátěž a nejraději je trávím v lese u ohně s lahví dobrého červeného a s kytarou… Zdravím, Václav.