I letos 24. prosince vyrazily do stájí a s koňmi podnikly vyjížďku po okolí, aby popřály každému, koho cestou potkají. Koně pak za odměnu čekala štědrovečerní hostina – kapra a salát byste v ní ale hledali marně.

„Už jsme z toho udělaly tradici. Na Štědrý den vždy místo helem nasadíme vánoční čepičky a vyrážíme na vyjížďku po okolních obcích. Přejeme většinou známým a kamarádům, ale samozřejmě i každému, koho potkáme," vysvětluje Romana Vymazalová z Krajkové, která s kamarádkami celou záležitost vymyslela. Do vyjížďky už částečně zapojuje i svou sedmiletou dceru.

„Zatím jezdí jenom kousek v kroku, koně jsou v zimě plní energie. Časem se ale určitě zapojí naplno," směje se mladá maminka a dodává, že si při vyjížďce chtějí samozřejmě užít i jízdu zimní krajinou. To ale letos úplně nevyšlo. „Počasí vypadalo téměř jarně, na loukách ale fičel ledový vítr. Z plánu jsme proto vynechaly Radvanov, objely jsme jen Josefov, Hřebeny a Luh nad Svatavou," prozradila.

A co tedy koně na Štědrý den večeří? „K obvyklému krmení dostali pořádnou nálož jablíček a mrkve. Moc jim to chutnalo," uzavřela jezdkyně.