Cerkárie, vyrážka, stížnosti, právě taková sezóna letos potkala sokolovské koupaliště Michal. Správci areálu stále hledají pomoc, jak předejít vyrážce z kontaktu s bakteriemi. Ověřenou pomůckou se tak stal krém na opalování nebo vazelína. Koupaliště poskytlo dokonce mazání zdarma, někteří lidé ale začali situace zneužívat.

„Účinnost kosmetické vazelíny, resp. voduodpuzujícího opalovacího krému se potvrdila. Bohužel někteří návštěvníci, zřejmě pod dojmem ´co je zadarmo – je naše´, využili nabídky poskytnutí opalovacího krému v nepřiměřené míře. Poměrně drahé krémy (měli jsme 3 balení, 1 balení za téměř 500 korun) skončily na kůži pár ´nejrychlejších´ návštěvníků.

Rovněž u kosmetické vazelíny jsme se setkali s ´hamtáním´ některých návštěvníků. Krém už nemáme žádný a vazelína i přes další dokup dochází. Z těchto důvodů jsme tedy nuceni omezit poskytování těchto mazadel pro návštěvníky zdarma," vysvětluje správce areálu Pavel Walta.
Nyní si prý návštěvníci areálu budou ochranné pomůcky hradit sami, výjimkou budou děti a důchodci.

„Vzhledem k tomu, že jedno balení vazelíny stojí kolem 60 korun a je volně v prodeji v lékárnách, doporučujeme návštěvníkům, aby si ji zakoupili z vlastních prostředků. Vazelínu je tedy nově možné zakoupit v naší pokladně. Plavčíci ji budou zdarma poskytovat pouze v ojedinělých případech, a to zejména pro malé děti či důchodcům," dodává správce.

Opět se reakce lidí rozděluje na dva tábory. Jedni tvrdí, že návštěvníci zneužívají dobrotivosti koupaliště, druzí se ohrazují, že ochrana před infikovanou vodou by měla být samozřejmostí.

„Chápu, že zneužívání krému je příliš drahé, ovšem kvůli několika jedincům na to doplácí i normální lidi. Přece nebudeme kupovat krémy nebo vazelínu, abychom pak ještě zaplatili vstupné a čekali hokus pokus, jestli se osypeme. Já už letos lámu hůl, půjdu raději jinam," říká rozhořčeně Monika Holubová. Víkend přináší po ochlazení velké očekávání, právě změna klimatu má prý totiž vliv na příbytek nebo úbytek cerkárií. Lidé by se proto před vstupem do vody měli raději namazat.

Autor: Klára Čurlinová