Srpen je totiž včelařským pohledem naprosto zásadním obdobím pro přípravu včelstva na zimu. Rodí se dlouhověké včely, včelstvo je třeba léčit a řádně zakrmit. Jak silná půjdou včelstva do zimy, v takové kondici je chovatelé na jaře najdou.

„Včelaření bylo do téměř třetiny vězeňských zařízení zavedeno v rámci koncepce 2025 jako vzdělávací aktivita v roce 2016 a závěrem toho roku se věznice soustředila především na zabezpečení nezbytného vybavení a literatury. V následujícím čase se prováděly potřebné stavební úpravy objektu, kde se budovalo zázemí pro uskladnění všech pomůcek a stáčení medu. Vězni se věnovali teoretické výuce a vyráběli úly, do kterých byla první včelstva usazena minulé léto,“ vysvětlila mluvčí věznice Petra Bělíková.

Odsouzení zařazení do vzdělávacího programu včelaření tak stáčeli letos první med. Pod dohledem lektorů odstraňovali z medových plástů pečlivě vosková víčka a ještě teplá je vkládali do medometu, odkud med vytékal přes síta do konví a vězni jím plnili připravené sklenice. Navzdory dlouhotrvajícím jarním mrazům a přetrvávajícímu extrémnímu suchu se podařilo stočit přes 50 kilogramů tohoto tekutého zlata.

Michael Rund pohovoří v sobotu o změně krajiny během vývoje průmyslu v našem regionu
Za poklady Slavkovského lesa se půjde v Březové

Med je skutečný zázrak většina z nás ho zná jako skvělého pomocníka v období chřipek, ale umí toho stokrát víc. Lidé ho používají skoro na všechno. Včelí med tedy není jen obyčejné sladidlo, ale širokospektrá potravina, která pomáhá při léčbě různých zdravotních potíží. Včelí pracovitost a život ve společenství sloužily člověku vždy jako příklad a inspirace.

Včelstev však podle zpráv celosvětově ubývá. Včely sužují nemoci a každý rok najdou chovatelé na jaře mnoho úlů prázdných. Pokud vyhynou včely, člověk nemůže přežít. Odsouzení včelaři si toto uvědomují a mají zájem získávat další teoretické i praktické zkušenosti.

„Osvěta a systematické vzdělávání v oblasti včelaření pomůžou vězňům začlenit se po propuštění do běžného života a budou přínosem z hlediska udržení biodiverzity tolik potřebné pro zachování ekologické rovnováhy v přírodě,“ dodal Richard Werner z oddělení výkonu trestu.

Císařské lázně.
Opravu Císařských lázní město podmiňuje koncertním sálem