Karlovarskýkraj je jedním z posledních v republice, který nepodporuje včelařství! To přitom prochází velkou krizí. Jednak včelstva decimují choroby, jako třeba parazit varroa anebo mor včelího plodu, jednak rapidně ubývá včelařů, jejichž průměrný věk na Karlovarsku přesahuje šedesátku.

„Je nás stále méně a stárneme,“ postěžoval si Deníku předseda loketských včelařů Martin Stark. Ten patří mezi ty mladé, ale jak sám potvrdil, je svým způsobem výjimkou. „Skoro šedesát procent včelařů na Sokolovsku je starších než padesát let.“ To, že Karlovarský kraj doposud včelaře v jejich úsilí nepodpořil, považuje za další ránu. „Od března mají na kraji od nás dokument s návrhem programu na rozvoj včelařství v Karlovarském kraji a považujeme ho za zásadní pro zachování včelařství v regionu. Zatím se k tomu ale nikdo nevyjádřil, ale stále doufáme v jeho projednání a podporu,“ řekl Stark.

Co se týká úhynu včelstev, není podle Starka náš region zasažen tak, jako třeba Slovácko, nicméně i zde jsou lokality, kterým hrozí reálné nebezpečí. Třeba na Chebsku.

A jak je to s označením medu?

„Označení medu musí být kompletní a nesmí klamat spotřebitele. Z tohoto důvodu je především povinné označit med podle původu, to znamená, že musí být jednodruhový med označen jako květový nebo medovicový, nebo pokud se jedná o jejich směs, jako med smíšený,“ uvádí na Technickém portálu Ing. Jan Pivoňka a zároveň dodává, že jsou nepřípustná jakákoliv označení typu „léčivý“, „pravý“, „čistý“ a podobně.
V kraji nabízejí včelaři nejčastěji tyto typy medu: pastový, luční, medovicový – smrkový a lipový. Vzácněji pak med z ovocných stromů.