Takovou katastrofu včelaři dlouho nepamatují. Včelařům z Březové a okolních vesnic, a to až po Rovnou, zbyly oči pro pláč. Hromadně jim uhynula celá včelstva. Mluví o naprosté likvidaci svých rojů, neboť registrují 70- až 100procentní úhyn. Je totiž před zimním obdobím, kdy včelaři očekávají další úhyny. A čemu to přisuzují? Podle názoru Miroslava Tancla, který se včelařině věnuje 35 let, za nimi stojí likvidace bolševníků v této oblasti, na který se používá speciální postřik.

„Podle mého názoru se postřikem zničily létavky a tím se podpořil prudký rozvoj varoázy (infekční onemocnění včel, způsobené roztočem, pozn. redakce). V polovině srpna jsem nakrmil 53 včelstev, od konce srpna do konce září uhynulo 30 včelstev. Tento jev se projevil prakticky u všech včelařů v prostoru Březová, Kamenice, Kostelní Bříza, Rudolec a Rovná. A prozatímní úhyny ještě nejsou konečné," říká Tancl.

Všeobecný úhyn v republice je podle něj značně vysoký, přes 20 procent. „O hromadných úhynech se mluví, a to i v odborných časopisech, někdy od srpna. Žádný státní úřad nereagoval například zastavením vytáčení medu a nasazením léčení ihned v srpnu. Už dvacet procent je značný úhyn, ale v oblastech, kde byl likvidován bolševník, je úhyn 70 až 100 procent," upřesnil Tancl. A v zimním období prý přijdou ještě další úhyny.

„Měl jsem pět včelstvev a nezbylo žádné," potvrdil další z včelařů, Jaroslav Janda z Rovné. Tancl dodává i konkrétní čísla o úhynech u několika včelařů (viz tabulka). Z tohoto poznání podle něj plyne, že postřiky na bolševník měly devastující účinek na včely. Přestože bylo deklarováno likvidátorem bolševníku, že prostředek je včelám relativně neškodný. „Toto se určitě děje v celém okrese i kraji. Devastace životního prostředí a opylovací činnosti. Včelařím již 35 let, je mi 73 let a takovou kalamitu jsem ještě nezažil," dodal Tancl.

„Je mi strašně líto úhynu jejich včelstev, ale chemické látky, které se používají k likvidaci bolševníku, by měly být neškodné. Naši pracovníci jsou školení a vedou písemnou dokumentaci, takže se dá vše dohledat. Včelaři mě zatím nekontaktovali. Pokud k něčemu takovému dojde, musí ihned kontaktovat mě nebo rostlinolékařskou správu a sdělit, kdy, kde a co se stalo," řekla Lenka Pocová, která je vedoucí projektové týmu, který se zabývá likvidací bolševníku.

Úhyn včelstev:

Tancl 30 z 50
Střeska Jar. 8 z 13
Mrázek 11 z 14
Fišer 6 z 14
Černohorský 9 z 12
Nechanický 6 z 8
Králič 4 z 12
Janda 5 z 5
(zdroj: M. Tancl)