K volebním urnám se ani letos zřejmě příliš nepohrnou obyvatelé Vřesové na Sokolovsku. Pokud mají hlasovat o podobě obecního zastupitelstva a zvolit si tak starostu, bere do rukou volební lístky každý druhý. Jakmile ale mají vybírat nejvhodnější kandidáty do krajského zastupitelstva a vybrat si hejtmana, nemají takřka zájem. Svědčí o tom nízká volební účast, která v roce 2008 dosáhla jen 17,75 procenta. A v roce 2004 to bylo dokonce pouze 11,88 procenta. Deník se tedy do Vřesové vypravil, aby na místě zjistil, jaká nálada panuje v obci před letošními krajskými volbami. Více než politika však místní lidi zajímá, kde sehnat práci a jak zaplatit své účty.

„Obyčejní lidé už politikům nevěří. Řekněte, k čemu to je? A co z toho máme my? Nic. Oni se napakují, ale nám pořád zůstávají kapsy prázdné," prohlásil Karel Heřmánek z Vřesové. „Veřejnost je už hodně naštvaná," mávl rukou Heřmánek. „Já volit určitě nepůjdu. Proč? Oni se o nás nestarají, tak proč bych se o ně měl starat já? Práce pro nás není. Jediné, co stát umí vymyslet, je veřejná služba. Ale za to nejsou skoro žádné peníze. To je almužna, co nám dávají," zlobil se další z dotázaných.

Ne všichni se ale staví k volbám zády. „Já volit půjdu. Záleží ovšem, jakou budu mít směnu. A co ostatní? Za ty mohu říci, že raději shání práci, než aby se starali o volby. Taková je realita, pane," reagoval další oslovený Vřesovák. Zdejší lidé se o tématu neváhali bavit, třeba i několik minut. Jakmile ale padl dotaz, zdali svůj názor v novinách řeknou pod jménem, najednou ucukli. „Ne, to raději ne. Nechci mít problémy. V téhle zemi je lepší stát stranou a držet hubu a krok. Jinak přes ni také můžete dostat. Taková je už holt doba, zlá a chamtivá," zněla opatrná odpověď.

Podle kronikářky obce Anny Sándorové se lidé ve Vřesové o krajské volby příliš nezajímají, jelikož kandidáty neznají. „Navíc místní občany trápí, že nemají dlouhodobě práci, nedostávají včas sociální dávky a mají potíže ohledně nájmu. Bohužel jsou tu i tací, kterým jejich stav bez zaměstnání vyhovuje a klidně parazitují na sociálním systému," okomentovala situaci v obci Sándorová.

Současný hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný Vřesovou navštívil naposledy 4. října, kdy zde diskutoval s občany o jejich problémech v rámci jedné ze svých předvolebních akcí.
„V uplynulém období jsem byl ve Vřesové několikrát, ať už to bylo v souvislosti s aktivitami Sokolovské uhelné nebo při příležitosti návštěvy ministra životního prostředí Tomáše Chalupy v roce 2011, kdy se návštěva týkala kombinátu Vřesová a našeho projektu využití stávající technologie likvidace odpadu. Se starostou Vřesové jsem řešil problémy občanů obce na setkání letos v květnu 2012. Týkalo se to především podnětu směrem k Úřadu práce," uvedl Novotný. Nezaměstnanost ve Vřesové se pohybuje okolo 43 %.