„Nesmířím se s korupcí, rozkrádáním a ničením města Chodova. Dokážeme věci změnit.“ Takovým předvolebním heslem vystupuje na svém billboardu lídr strany Věci veřejné pro podzimní komunální volby v Chodově 37letý Ladislav Paštéka. Co se z plakátu ale lidé nedozvědí, je skutečnost, že kandidát byl členem radikálně pravicové Národní strany.

„Byl jsem a vždy budu politicky aktivní. Program Věcí veřejných mě oslovil v otázce sociální politiky a korupce, což je ve městě jako Chodov docela velký problém. Po rozpadu Národní strany jsem byl rád, že se mohu dále politicky angažovat. Do strany Věci veřejné jsem vstoupil po řádném splnění podmínek,“ prohlásil Paštéka.

Podle jeho kolegy Vladimíra Vaňouska, který je na kandidátce chodovských Véčkařů čtvrtý v pořadí, se prý Paštéka svojí minulostí nikdy netajil. „O tom, že byl v Národní straně jsem věděl a nijak mi to nevadí. Ani nevím, že by s tím měl někdo problém. Prostě nesouhlasil s jejich politikou, tak z Národní strany vystoupil,“ řekl Vaňousek.
„Všichni členové našeho klubu a lidé z okolí se mnou sympatizují. Po zveřejnění dnešních zpráv mě kontaktují a dávají mi plnou podporu,“ poznamenal Paštéka.

Pro starostu města Chodova Josefa Horu, který ve volbách kandiduje za Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj obcí a měst, není informace o politické minulosti Paštéky žádnou novinkou. „Nepřísluší mi ale, abych hodnotil lídry jiných stran,“ reagoval Hora.

Za Paštéku se rozhodl veřejně postavit penzista a antikomunista Ladislav Nykl z Chodova. Ten byl na začátku šedesátých let vězněn v zemědělském lágru v Sýrovicích. „Když jsem Paštékovi vyprávěl svůj příběh, tak ho to zaujalo. Dokonce mi slíbil, že mi pomůže se do těchto míst znovu vypravit. Loni jsem byl u toho, když tam odkrývali pamětní plaketu věnovanou obětem totalitního režimu, kterou zhotovil Paštéka. Několika lidem jsem zde vykládal o tom, jak to v surovém lágru tehdy vypadalo. Také jsem zdůraznil, že tam bylo uvězněno mnoho Romů a jejich rodin,“ prohlásil Nykl. „Vy kteří Láďu neznáte, tak na něj útočíte s největším elánem. Já ale vím, že je slušným člověkem,“ dodal.