Vegetační období v Karlovarském kraji je letos nejdelší za třicet let. Vyplývá to z pozorování amatérského meteorologa Rudolfa Kovaříka. Podle něho začalo vegetační období rostlin již v březnu letošního roku a potrvá až do poloviny listopadu, což je nezvyklé. Jestli se dá podle tohoto jevu určit, zda bude následovat velká zima, nelze zatím s jistotou říci.
„Podle všech měření a pozorování tak dlouhé vegetační období v karlovarském regionu nepamatuji téměř třicet let," potvrdil informaci odborník.
Rudolf Kovařík poukazuje především na to, že vegetace se ´probudila´ o více než jednadvacet dní dříve, než tomu bylo v předešlých letech.
„Hlavním důvodem, proč se pastviny, stromy a trávníky začaly zelenat o téměř měsíc dříve, je to, že byla na přelomu roku 2013/2014 mírná zima," vysvětlil Rudolf Kovařík.
Jindy totiž sníh na horských stráních vydrží i do května. V té loňské zmizel beze stopy ze všech oblastí již v únoru.
„Lidé si to běžně neuvědomují, ale pokud bychom vzali v potaz celé vegetační období, které začalo v březnu, měla by být v této době již většina listnatých stromů holá," podotkl Rudolf Kovařík.
Podle delšího vegetačního období však nelze ještě zcela určit, jak silná bude letošní zima.
„Zatím to vypadá tak, že by mohla být o něco chladnější než na začátku letošního roku, ale nebude se jednat o žádný extrém," vychází z pozorování počasí Kovařík.
Určitě se budou muset obyvatelé Karlovarského kraje připravit na méně slunečního světla a více mlhy.
„Je třeba v zimě počítat s různými výkyvy počasí, protože region Chebska, Sokolovska a Karlovarska je nejblíže k oceánu. Tím pádem počasí v těchto oblastech ovlivňuje oceánské proudění," dodal Rudolf Kovařík.