Dá se říct, že Vanda Gregorová patří k lidem, kteří to se psy umí nejlépe na světě. V disciplíně dogdancing se svými psy už dvakrát stanula na stupních vítězů na mistrovství světa, dvakrát se stala mistryní Evropy a nesčetněkrát mistryní České republiky. Teď přijela svůj um předat milovníkům psů na seminář do Královského Poříčí. Deníku prozradila, v čem spočívá kouzlo jejího úspěchu…

Vando, své první úspěchy jste slavila s čivavou. Proč jste si vybrala zrovna tohle plemeno?

Z jednoduchého důvodu – někdy ve třinácti letech jsem hrozně toužila po psovi a rodiče mi nechtěli dovolit velkého. A tak jsem si pořídila čivavu. Když jsem s ní pak získala stříbro na dogdancingovém mistrovství světa, byla to rarita. Dnes mám čivavy celkem tři a k nim ještě australského ovčáka. Dogdancing dělám s oběma plemeny.

Jsou některá plemena psů na dogdancing vhodnější než jiná?

U nás v Čechách jsou extrémně oblíbené border kolie a obecně ovčáčtí psi. Když jsem ale dělala rozhodčí třeba na mezinárodní soutěži v Rusku, z osmdesáti psů tam byla borderka jen jedna. Dogdancing můžou skutečně dělat psi napříč plemeny, včetně voříšků.

Dogdancing je poměrně mladá psí disciplína. Liší se v něčem od těch „tradičních"?

Lidmi z některých dalších disciplín je někdy dogdancing vnímán jako jakási „podřadná" disciplína, prostě tančení se psem. Tak to ale vůbec není. Dogdancing se dělí do čtyř divizí, z nichž v každé lze složit tři úrovně zkoušek. Ty nejvyšší už jsou velmi náročné a zapisují se i do výkonnostních průkazů psů. Naopak nejjednodušší prvky zvládnou v rámci svých možností i štěňata. Především se ale vždy cvičí pro psy zábavnou, pozitivní metodou s minimem trestů. Díky tomu se psi dokážou na povely plně soustředit i v prostředí plném vzruchů. To někdy v jiných disciplínách vidět není.

Prozraďte, v čem je tedy tajemství vašeho úspěchu?

Myslím, že prostě rozumím psům. To je podle mého názoru něco, co člověk buď má, nebo nemá. Dá se to samozřejmě částečně naučit. Ovšem je to třeba jako se zpíváním – když nemáte talent, nějak se to naučíte, ale na ty nejlepší nedosáhnete. Tak je to i se psy.