Po první debatě, která se uskutečnila minulý týden v Karviné, byla i v Sokolově bouřlivá atmosféra. Začala už prvním dotazem staršího muže, který se ministra ptal na migrační pakt.

Když se ministr snažil odpovědět, občané na něho nejdříve začali pokřikovat, že to má zkrátit. Ani jeho další pokus o vysvětlení problematiky mu nevyšel. "Vemte mu mikrofon!" "My vás tady nechceme!" křičí na Rakušana debatující. Během debaty atmosféra houstla a lidé křičeli nejen na ministra, ale i jeden na druhého. Situace se v druhé hodině debaty začala uklidňovat a i ministr poznamenal, že je klidnější než v Karviné.

Návštěva Víta Rakušana na debatě s občany, 22. ledna 2024, Karviná.
Ministr Rakušan dnes přijíždí do Sokolova. Sál pojme ale jen sto lidí

Policisté v Sokolově posílili hlídky. Hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (STAN) už předem, jak Deník informoval, vyzval obyvatele ke slušnosti.

Sokolov nepatří právě k sympatizantům hnutí STAN. Při posledních parlamentních volbách v roce 2021 skončilo toto uskupení až na čtvrtém místě, a to jak v sokolovském okresu, tak v samotném Sokolově. Jasnými vítězi se stalo v obou případech ANO, za kterým s velkým odstupem skončila koalice SPOLU, následně SPD a pak STAN.

Sobotní soutěž Pevnost Centrálka v ZŠ Rokycanova v Sokolově.
Lovec Jiří Martínek překvapil děti v Sokolově. Zapojil se také do soutěží

Ještě horší skóre mělo toto vládní hnutí v komunálních volbách v Sokolově v roce 2022. I tentokrát je s velkým náskokem vyhrálo ANO, STAN skončilo tehdy až páté.Na diskusi do Sokolova se stejně jako i v Karviné chystají odpůrci z celé republiky, které šikuje například Jana Peterková. „Budeme tam, čas upřesníme. Jde jen o otázku položenou ve správný čas na správném místě. Chce si hrát? Budeme si hrát,“ slibuje vládní odpůrkyně na svém facebookovém profilu. Není sama. Na akci přijdou i odpůrci z řad PRO.

Změna komunikace STAN, jak sérii debat Rakušan na svých stránkách oficiálně nazývá, je promyšlený marketingový tah, jehož cílem je oslovit co největší množství lidí na sociálních sítích. Důkazem je mimo jiné on-line vysílání celé debat, fotografie na sociálních sítích a komentáře s dojmy po skončení akce.

Zdroj: Cichocki Roman