Jak se mohou malé obce zviditelnit a dát o sobě vědět i za hranicemi regionu? Jednou z možností je přihlášení do soutěže Vesnice roku. To radí vesnicím v Karlovarském kaji zdejší hejtman Josef Pavel. Při slavnostním vyhlášení krajského kola, které se uskutečnilo začátkem týdne ve vítězném Královském Poříčí, navíc prohlásil, že soutěž je dobrá cesta, jak obce mohou upozornit na to, co se jim během roku podařilo zajímavého vybudovat.

„Trochu mě mrzí nezájem starostů z ostatních obcí o zařazení do soutěže. Sami přitom říkají, že by potřebovali na sebe upozornit,“ zmínil hejtman.
Kromě nejrůznějších ocenění mohou přihlášené vesnice získat i finanční prostředky. Vítěz letos bral padesát tisíc korun. Od příštího roku to ale bude možná dvojnásobek.
„Budeme uvažovat o tom, že bychom následující rok částku pro vítěze navýšili na sto tisíc. Možná pak o tom obce začnou vážněji uvažovat,“ zapřemýšlel Pavel.

Letos se Vesnicí roku chtělo stát dvanáct obcí z celkového počtu osmdesát tři v kraji. Některé jsou již tradičními účastníky, další se zapojily po několikaleté odmlce.
„My jsme se přihlásili po deseti letech. Chtěli jsme o sobě dát vědět a ukázat, že máme být na co pyšní,“ uvedl starosta Vintířova – obce, kterou hodnotitelská komise zvolila Objevem roku.
Kromě diplomu dostal Vintířov i symbolický šek na třicet tisíc korun.

Další obcí, která se odhodlala poměřit s ostatními vesnicemi, jsou Dasnice. Ty tentokrát obdržely hned dvě ocenění – diplomy za vzorné vedení knihovny a kroniky. Jako zvláštní bonus dostaly Dasnice čtyřicet tisíc korun.
„Jsem pochopitelně rád. Beru to jako pochvalu za naši odvedenou práci,“ reagoval starosta Dasnic František Dubec.


Královské Poříčí získalo Zlatou stuhu a tím i postup do celorepublikového finále. „Na poměření s dalšími obcemi se velice těším. A slibuji, že se budeme snažit udělat co nejlepší čest nejen Sokolovsku, ale i celému kraji,“ zdůraznil starosta Královského Poříčí Ivan Stefan.

Minulý rok do finále za kraj postoupila Šabina. Letos se soutěže neúčastní a její starosta Pavel Pešek se chopil funkce místopředsedy krajské hodnotitelské komise.
„Musím přiznat, že mě velice překvapil Vintířov, vedl si opravdu velice dobře. Titul Objev roku si určitě zasloužil,“ přiznal Pešek. „A co se týče Královského Poříčí, tak tam lze mluvit o dobré budoucnosti, a to i přesto, že je obklopené šachtou,“ pokračoval místopředseda.