Titulem Vesnice roku Karlovarského kraje se od pátkumůže pyšnit obec Lomnice. Včera ocenění za všechny místní obyvatele převzal starosta Miloslav Matoušek při slavnostním ceremoniálu, který se konal dopoledne v lomnickém kulturním domě. Tam také přijímal gratulace od zástupců hodnotitelské komise, zástupců kraje a ostatních soutěžících – představitelů obcí, jež o prestižní titul také usilovaly.

„Soutěž má poměrně velkou tradici v celé České republice. Letos se do ní zapojilo 309 obcí, tady z vašeho kraje sedmnáct, z čehož mám velikou radost. Myslím si, že máte být na co hrdí. A to nejen ti vítězové, ale i ostatní, co se přihlásili, protože ta odvedená práce je tady všude vidět,“ řekl na oficiálním vyhlášení výsledků první náměstek ministra pro místní rozvoj Milan Půček.

Kromě získání prvenství v krajském kole – obdržení Zlaté stuhy si obec zasloužila i diplom za vzorné vedení obecní knihovny. Zároveň postupuje do celostátního kola soutěže, jejímž cílem je podporovat rozvoj venkova a upozornit na jeho význam. Od krajského úřadu navíc dostává padesát tisíc korun.
„Rozhodovala celá řada kritérií, vzhled obce, aktivity obyvatel a podobně. Hodnotící komise obce navštívila a posuzovala,“ uvedl radní Karlovarského kraje Luboš Orálek. „Rád bych zdůraznil, že výsledky nebyly dělány podle zastoupení jednotlivých politických stran v zastupitelstvech, nebo jestli komisi byly nabídnuty chlebíčky, nebo sušenky. Výsledkem byla skutečnost, kterou jsme v obcích viděli a společně posoudili,“ prohlásil z pozice hodnotitele starosta Šabiny Pavel Pešek.

Při přebírání titulu Matoušek neskrýval radost. „Z vlastní zkušenosti vím, že práce pro obec je velice náročná a někdy i nedocenitelná. Proto jsem rád, že soutěž Vesnice roku vznikla a výsledky dlouhodobé práce nás všech z malých obcí jsou zviditelněné nejen v tomto regionu, ale v celostátním měřítku,“ řekl Matoušek.

Objevem roku se letos staly Tuřany na Chebsku. Kromě Lomnice získaly v Karlovarském kraji ocenění i Dolní Žandov - diplom za rozvíjení lidových tradic, diplom za vzorné vedení kroniky dostala obec Jenišov. Horní Blatná byla oceněna za péči o kulturní dědictví, obec Hájek obdržela titul obec pro 21. století a Nové Hamry ocenění za přeshraniční spolupráci.