V osmém ročníku prestižní soutěže Vesnice roku, do které se přihlásilo třicet obcí, získala titul krušnohorská obec Merklín. Stranou ale nezůstaly ani vesnice na Sokolovsku. Například Vintířov dostal hned dvě ocenění – Bílou stuhu za činnost s mládeží a diplom za vzorné vedení kroniky. „Máme z toho samozřejmě velkou radost,“ reagoval starosta Vintířova Jiří Ošecký.

Podle něj je obecní kronika vedená skutečně kvalitně. „Její sepisování má na starost Věra Svobodová. Mohu o ní říci, že je puntičkářka a dokáže věrně zachytit dění v naší obci, a to včetně počasí,“ pousmál se starosta. Loni Vintířov postavil sportovní středisko s bowlingem, squashem či stolním tenisem. K tomu připojil i moderně vybavenou knihovnu. „To si myslím, že nám k Bílé stuze pomohlo. Hodnotící komise totiž viděla, co všechno jsme během roku zvládli udělat,“ doplnil Ošecký. V roce 2008 Vintířov převzal Modrou stuhu za společenský život a k tomu dostal možnost čerpat dotaci 600 tisíc. Peníze radnice využila právě při budování sportovního centra. Kam bude směřovat nový finanční příspěvek, zatím obec neví. Rozhodne o tom zřejmě nové zastupitelstvo po podzimních komunálních volbách.

V letošním ročníku soutěže měly nejpočetnější zastoupení obce z Chebska a ze Sokolovska, bylo jich přihlášeno z obou regionů po jedenácti. Z Karlovarska se zapojilo osm vesnic.
„Cílem soutěže je povzbudit obyvatele venkova k aktivní účasti na rozvoji svého domova, zveřejnit rozmanitost a pestrost uskutečňování programu obnovy vesnic a zároveň upozornit širokou veřejnost na význam venkova,“ uvedl Josef Novotný s tím, že se jedná o nejvyšší účast za osmileté trvání soutěže.
„Doposud jsme měli nejvíce přihlášených v roce 2006, kdy o titul Vesnice roku bojovalo dvacet pět obcí,“ dodal .
Kromě hlavní ceny bylo uděleno dalších jedenáct ocenění. Sokolovsko se může radovat. Jindřichovice se staly Objevem roku. Krásno převzalo ocenění za všestranný rozvoj obce a Dolní Rychnov se může pyšnit, že je obcí, kde funguje pospolitost. Také tito soutěžící mohou počítat s finanční odměnou.