Titulem Vesnice roku Karlovarského kraje pro rok 2011 se pyšní obec Vintířov. Získání Zlaté stuhy ji navíc opravňuje k postupu do celostátního kola. Tam ji poslala krajská hodnotitelská komise v čele s předsedou Miroslavem Boudou, starostou Březové, jež získala titul Vesnice roku před dvěma lety. Jak sám říká, Vintířov je pro finále dobrým želízkem a vhodným zástupcem ostatních vesniček z našeho regionu.

Bylo pro vás rozhodování o nejlepší vesnici těžké?
Ano, těžké to bylo velmi. Zvláště posuzování mezi několika obcemi, jež měly svůj prim a byly něčím dominantní. Výjimečně dobrý byl například Drmoul, Skalná či Hájek. Ale Vintířov, ten všude naplnil očekávání a zvítězil jednoznačně. Průměrně totiž převyšoval ostatní. Jen se podívejte na komunikace, veřejnou zeleň nebo spolkovou činnost, rukopis dlouhodobého vedení obce je tady jasně vidět. Já si myslím, že už v minulosti byl Vintířov na předních místech. Obhajoval různé stuhy a nyní získal zlatou. A zcela zaslouženě.


Jakým způsobem jste jednotlivé vesničky poznávali?
Každou z přihlášených obcí jsme navštívili, abychom mohli přímo na místě posoudit, zda se v ní dobře žije obyvatelům a je zajímavá i pro návštěvníky. Mě nejvíce oslovily malé vesničky, které mají rozpočet 180 tisíc korun a dokáží si opravit garáž, kam pak chodí cvičit maminky s dětmi. Nebo si udělají malý rybníček. Práce v komisi byla pro mě velice poučná a inspirující. Vždyť jsme projeli celou řadu obcí. Rád bych podotkl, že se obrovský kus práce udělal skutečně ve všech vesničkách. Je až neuvěřitelné, co se tady za posledních dvacet let událo.


Březová krajský titul Vesnice roku vybojovala před dvěma lety. Co to pro ni znamenalo?
Je to především psychologické ocenění vedení obce. Pro občany pak jakási známka prestiže. Mohou si hrdě říci, byli jsme Vesnicí roku. Dále se to projevilo v našich integrovaných obcích, kde se lidé intenzivně zajímají o svůj život a rádi by se této soutěže znovu zúčastnili. Zjistili totiž, že když se něco tvoří a funguje to, tak jejich úsilí dokáže někdo náležitě ocenit.