Nemalé problémy přináší současná sněhová nadílka také lidem v menších obcích. Se stížností na nedostatečné odklízení sněhu se na josefovský obecní úřad obrátil jeden z tamních obyvatel Vasil Roedig.
„Na mou stížnost mi starosta obce a úřednice vzkázali, že mám svůj vůz zaparkovat tam, odkud bezpečně vyjedu. Bohužel můj domek je od hlavní komunikace vzdálen asi čtyři sta padesát metrů. Argument vstávat v jednu nebo ve dvě hodiny v noci, abych si přejel vozem na hlavní komunikaci, se mi příčí chápat,“ napsal nám občan. „Proč má obec smlouvu na odklízení sněhu, když se cesty prohrnují v polední době, jak se má občan dopravit do zaměstnání? Nač se schvaloval kodex chování na úřadech?“ ptá se.
„Již dvacet let udržuji v zimě sjízdných dvacet metrů obecních komunikací bez nároků na jakoukoli odměnu, s tím však již končím,“ dodává.

Starosta Josefova Ladislav Čížek se ale brání tím, že nelze v zimních měsících udržovat cesty před každým domem v obci. „Máme dvacet pět kilometrů silnic a jeden traktor. Nejprve musíme prohrnout hlavní komunikace ve směru na Hřebeny a Luh. Boční cesty přicházejí na řadu až nakonec, tedy opravdu až kolem poledne,“ argumentuje Čížek.
„Navíc musíme protahovat i komunikaci do Radvanova, přestože není obecní. Také odtud se musejí lidé dostat do práce. Opravdu není v našich silách v šest ráno, když lidé jdou do práce, zajistit sjízdné všechny naše cesty,“ tvrdí starosta.

Brzy ráno musí v těchto dnech vstávat zaměstnanec citického obecního úřadu Zdeněk Kalina, který se v obci stará o údržbu silnic a chodníků. „V těchto dnech už vyjíždím s traktůrkem ve tři hodiny ráno. Mám na starost Citice i Hlavno. Uklízíme nejen silnice, ale i chodníky. Vyjíždíme podle potřeby a musíme si hlídat počasí sami. Práci si plánuji už večer. Vždycky večer koukám na předpověď. Když mrzne, tak musím chodit i sypat chodníky,“ popsal současnou situaci Kalina.
Podle citického starosty Josefa Sháněla má obec k dispozici jeden velký a jeden malý traktor. „Máme dva stálé zaměstnance, kteří se o údržbu starají. Pokud je potřeba, obracíme se i na místní firmy, které nám těžkou techniku půjčují,“ říká starosta.

Sněžení bude v tomto týdnu ještě pokračovat. Český hydrometeorologický ústav vydal v pondělí dopoledne výstrahu před silným sněžením a možnou tvorbou sněhových jazyků a závějí. Varování platí pro celou republiku až do středeční půlnoci.
Meteorologové navíc upozorňují, že ve druhé polovině týdne navíc výrazně klesnou teploty. Ranní minima mohou klesnout až na minus 22 stupňů.