Ojedinělou příležitost mají v sobotu příznivci obnovitelných zdrojů energie. U příležitosti Světového dne větru se na třinácti místech českých a moravských větrnících pořádá den otevřených dveří. Na Sokolovsku se lidem obrazné brány k větrníkům otevřou u Jindřichovic.

„Zblízka si lidé mohou prohlédnout jeden z nejvýznamnějších obnovitelných zdrojů od 10 do 17 hodin u Jindřichovic-Staré (4×2300 MW) na Sokolovsku," zve zájemce Vladimír Pick. Více než 150 velkých větrných turbín dodává elektřinu do české sítě. Během loňského a letošního roku byly uvedeny do provozu čtyři. V průměru běžely loni zhruba 1800 hodin ročně a vyrobily 400 miliónů kilowatthodin elektřiny.

„Při loňské akci jsme zaznamenali pozitivní reakce, a to dokonce i od příznivců jaderné energetiky, kteří se přišli k elektrárnám podívat," komentoval akci Michal Janeček, předseda České společnosti pro větrnou energii, která akci pořádala. Průzkum veřejného mínění ukázal, že větrné elektrárny jsou českou společností hodnoceny jako nejbezpečnější a hlavně nejlevnější zdroj energie.