A to i přesto, že je momentálně ve vězení. Řeč je šestačtyřicetiletém Václavovi, jenž se v kynšperské věznici připojil k nápadu svého spoluvězně. Vybrali si plzeňskou organizaci Maminy s rakovinou.

„Táta mi na rakovinu zemřel, když mi bylo osmnáct. Vím, co to je, přijít o rodiče. I když už jsem byl dospělý, chyběl mi,“ řekl šestačtyřicetiletý Václav Š. Celkem deset se jich proto obrátilo na pracovnici ekonomického oddělení se žádostí o odeslání peněz ve výši podle svých možností a vůle.

Odsouzení muži z výstupního oddělení nejprve pro Maminy s rakovinou vyrobili drobné dárky a rozhodli se organizaci podpořit i finančním darem. Sbírku inicioval třicetiletý Daniel K., který chtěl ženám s nelehkým osudem pomoci a být příkladem pro ostatní. Někteří se během života s tímto onemocněním sami setkali. Vybralo se téměř 7 tisíc korun.

Ve vývojovém centru BMW už asfaltují. Investice přesáhnou 300 milionů eur
Ve vývojovém centru BMW už asfaltují. Investice přesáhnou 300 milionů eur

S organizací Maminy s rakovinou navázala spolupráci v minulosti v rámci svých aktivit vychovatelka oddělení výkonu trestu Berta Majerníková. Se svými dvěma kolegyněmi a dalšími ženami z různých oborů vytvořila sportovně laděný kalendář a výtěžek se rozhodla věnovat právě této mladé organizaci.

„Při focení byla příjemná atmosféra a moc jsme si to všichni užívali. Holky stály poprvé před profesionálním fotografem a přesto se nebály, naopak. Úžasné byly i vizážistky a samotný fotograf, prostě příjemný den,“ vzpomíná Majerníková.

Organizaci založila mladá maminka Šárka Šteinochrová, která onemocněla, když jí bylo pětadvacet let a měla patnáctiměsíčního syna. Je první svého druhu v České republice a pomáhá onkologicky nemocným maminkám napříč všemi druhy nádorových onemocnění včetně těch méně známých či vzácných.

A to není vše. Odsouzení nezapomněli ani na lidi, kterým zasáhlo na jižní Moravě do života tornádo.

Na pomoc přispívají lidé z celé republiky a lhostejný nezůstal ani odsouzeným z Věznice Kynšperk nad Ohří, jenž do sbírky poslali finanční dar.