Jak se ubránit před vysokým zadlužením a udržet svůj osobní rozpočet v rozumné míře? Jak zjistit, která půjčka nebo lákavá obchodní nabídka není riziková? To jsou otázky, jež si lidé obvykle kladou, když si chtějí zařídit byt, koupit automobil nebo třeba sehnat další peníze na uhrazení svého dluhu. Kdo má práci a umí s hotovostí hospodařit, tomu se rozhoduje lépe než člověku, který takzvaně znovu začíná. Řeč je o odsouzených z Věznice Kynšperk nad Ohří, jež čeká návrat na svobodu a hledání nového uplatnění. Právě pro ně byl určený kurz na řešení zadluženosti a finanční gramotnosti.

„Obsahem byla problematika dluhů, jejich vznik či předcházení zadluženosti. Odsouzení se také dozvěděli, jak jednat s věřiteli a jaký je právní rámec exekucí,“ uvedla mluvčí kynšperské věznice Petra Bělíková s tím, že kurz měl interaktivní formu a vycházel z hlavního poslání Sdružení pro probaci a mediaci v justici. Tím je snaha o úspěšné začlenění odsouzených do společnosti a jejich návrat na trh práce. „A právě zadluženost bývá jednou z hlavních překážek,“ podotkla Bělíková.

Kurz byl určený pro pachatele majetkových nebo násilných trestných činů menší závažnosti.
„Účastníci by nyní měli být schopni rozeznat jednotlivé věřitele a druhy závazků. Dále se orientovat v ekonomických pojmech, vyznat se v jednotlivých fázích zadluženosti, bezpečně si půjčovat a šetřit vlastní peníze. Odsouzení obdrželi osvědčení o absolvování a navíc dostali možnost korespondenční formou využít bezplatné poradenství z této oblasti,“ doplnila mluvčí.