Telefonování mobilem je ve věznici v Kynšperku přísně zakázáno. Platí zde druhý nejpřísnější režim. Televizi Nova ale jeden z vězňů údajně telefonoval a popisoval, jak si lze za peníze pořídit telefon od civilních zaměstnanců či od vězeňské služby. „Ve věznici jsme doposud nezaznamenali žádný případ korupce. Celá věc je nyní v šetření,“ uvedla mluvčí kynšperské věznice Hana Pokorná.


Jako důkaz, že opravdu šlo o vězně, který má u sebe uvnitř vězení volně k použití mobil, na reportéry televize ve smluvený čas na dohodnutém místě z okna vězení zamával.


„To, že mával, nedokazuje, že telefonát byl z věznice,“ řekl generální ředitel vězeňské služby Luděk Kula. Podle něj 80 procent vězněných pracuje. Proto nemůže vyloučit, že telefon lze pořídit například od civilního firemního pracovníka.


„Celý případ ukazuje na to, že se projekt s rušením signálu nepovedl. Celá věc mě vede k myšlence, že v nižších skupinách by se mobil mohl legalizovat a v přísnějším vězení by se mělo výrazně přitvrdit monitoringem i detekcí,“ uvedl Kula. Podle něj se vězeň dobře pobavil a ve věznici byla od středy zavedena řada opatření. Mimo jiné vznikla nová komise, která nejen tuto situaci vyhodnotí a navrhne, jak se s celou záležitostí vypořádat. „Veškeré rušení signálu je nyní vypnuté. Firmu, jež měla rušičky dodat, budeme žalovat o náhradu škody v plné výši,“ doplnil Kula.


Možnou korupci ze strany strážných potvrzuje bývalý zaměstnanec kynšperské věznice. „Vždy jsem byl proti tomu. A když se takové případy ve věznici v Horním Slavkově zjistily, dotyčný okamžitě odešel,“ tvrdí bývalý zaměstnanec. „V Kynšperku se žádný případ korupce neprokázal, podezření na několik lidí tady ale bylo,“ dodal. Podle něj je to způsobené někdy až hektickým náborem zaměstnanců. Kvalitním pohovorem by se prý dali vyloučit ti lidé, u kterých je možné toto chování očekávat.