„Ve Věznici v Kynšperku nad Ohří jsou velice špatné hygienické podmínky. Teplá voda tam teče jen půl hodiny večer, není tedy možné si umýt ruce po toaletě a nádobí po jídle.“ To jsou slova matky jednoho z odsouzených, která se rozhodla kontaktovat redakci Deníku, aby si postěžovala na poměry v nápravném zařízení. Své jméno si nepřála zveřejnit. Její totožnost však redakce zná. „Zjistila jsem, že je tam velké množství případů žloutenky. Za těchto podmínek se tomu nedivím,“ uvedla žena.

Kritiku na věznici prý směřuje záměrně. Zdůraznila, že má prý obavu o zdraví svého syna.
Vedení věznice uvedlo, že vězeňská služba má povinnost zajistit odsouzeným koupání v souladu s řádem výkonu trestu nejméně jednou týdně, přičemž koupáním se rozumí v podmínkách výkonu trestu sprchování teplou vodou.

„Pro pracující odsouzené je sprchování zajištěno denně, pro ostatní nejméně pětkrát v týdnu. Přístup k tekoucí vodě do umyvadel mají stále. V případě, že to vyžaduje pracovní zařazení odsouzených nebo jiné okolnosti, umožníme jim koupání častěji. Pokud z provozních nebo energetických důvodů nelze koupání přechodně zabezpečit, musí být vždy zajištěna možnost řádného umytí v teplé vodě. V podmínkách věznice stejně tak jako v podmínkách občanského života nelze vyloučit technické a provozní závady, které na určitou dobu přívod teplé vody omezí,“ vysvětlila tisková mluvčí a asistentka ředitele Věznice Kynšperk nad Ohří Petra Bělíková.

Současně uvedla, že v letošním roce byli dva odsouzení hospitalizováni pro akutní žloutenku typu C a jeden pro akutní žloutenku typu A.„V souvislosti s jejím výskytem se okamžitě provedla hygienická a protiepidemická opatření k zabránění dalšího šíření nemoci – izolace nemocného, vyhledání kontaktů a následné odběry krve v předepsaných termínech, zajištění dezinfekce na ložnici nemocného, plošně zajištěna zvýšená hygiena u všech odsouzených i zaměstnanců,“ popsala zavedený postup Bělíková. K tomu připomenula, že hygienická opatření pro akutní žloutenky typu A, B nebo C jsou vždy prováděna v součinnosti s hygienickou službou.

Další věcí, na niž matka upozorňuje, je umístění vězňů v celách. „V malých místnostech je ubytováno i čtrnáct odsouzených, a to musí být například pro astmatiky zdraví ohrožující, neboť takový prostor se nedá větrat a nedá se v něm dýchat. Vím, že tam odsouzení nejsou za odměnu či v lázních, ale základní hygienické předpisy by se i zde měly dodržovat,“ myslí si matka. „Výměna osobního prádla je sporadická a možnost jeho vyprání studenou vodou žádná,“ doplnila.

A co na to říká vedení věznice? Konkrétně uvádím, že mezi odsouzenými je momentálně 10 až 15 astmatiků. „Odsouzeným je poskytována zdravotní péče jednak lékaři zdejšího zdravotnického střediska a pokud jejich stav vyžaduje lékařskou péči, kterou zde nemůžeme poskytnout, je odeslán k odbornému vyšetření na příslušná pracoviště do civilních zdravotnických zařízení. Případně do nemocnic ve Vazební věznici Pankrác nebo Brna, kde je zajištěna hospitalizace,“ sdělila mluvčí věznice s tím, že větrání společných prostor je zajištěno. „Astmatici nejsou zařazováni na těžší práce a práce v prašném prostředí,“ zdůraznila.

Výměnu lůžkovin a pyžam věznice provádí jednou za 14 dnů. Výměna ručníků, utěrek, montérek, košil se provádí jedenkrát týdně. V případě potřeby jsou výměny prováděny operativně.
„Všichni odsouzení mohou nosit vlastní spodní prádlo a ponožky, které pak musí udržovat v čistotě na vlastní náklady. Výměnu vlastního oděvu, prádla nebo obuvi si odsouzení mohou zajistit poštou nebo při návštěvách,“ uvedla Bělíková.

„Základní hygienické prostředky se poskytují odsouzeným při příjezdu do věznice. Jejich nákup si zajišťují z pracovní odměny, pokud pracují. Pokud ne, dostávají sociální kapesné, ze kterého mají možnost tyto věci nakoupit,“ připomenula.
A jak je to se samotným umístěním? Ve věznici jsou odsouzení ubytováni podle velikosti ložnic, a to po 4 až 6 nebo maximálně po 13 až 14.