Šel poprvé ve svém životě volit. Ne však ve městě, kde se narodil, vyrůstal nebo pro něj znamená domov. Bohužel. Poprvé hlasovací lístek vyplnil ve vězení. Řeč je o dvacetiletém odsouzeném Stanislavovi, který si svůj trest odpykává ve Věznici Kynšperk nad Ohří. Za mřížemi je už dva roky.
„Volit jsem se rozhodl, protože si myslím, že je to správné – začlenit se tak do kolektivu. Páchal jsem trestnou činnost, tak alespoň nějak ukázat, že tady jsem k něčemu dobrému,“ svěřil se Stanislav. Pro jakou stranu hlasoval prozradit nechtěl. Jasně ale řekl, že jít volit má určitě smysl.

Další odsouzený Karel volil letos podruhé. Seznam kandidátů nijak zvlášť nepročítal. Hlas dal straně, která ho nejvíce zaujala.

Všichni odsouzení volili před zástupci příslušné volební komise do přenosné schránky při respektování zásady tajnosti hlasování. Z celkového počtu 794 vězňů se jich zprvu rozhodlo volit 538. Více než dvě stovky odsouzených rovnou řeklo, že nemá zájem a padesát nepochází z členských států Evropské unie. „Do 16. května se museli zapsat ti, jež mají o volby zájem,“ poznamenal ředitel věznice Vlastimil Kříž.

Nakonec jich do hlasovací urny obálku hodilo 210. „Někteří už volit nechtěli, další neměli v pořádku doklady a část z původně nahlášených byla přemístěna,“ upřesnila mluvčí kynšperské věznice Petra Bělíková.