„Nechala jsem raději naši Elišku ráno doma, když jsem viděla, co se venku děje. Jezdí do školy sama autobusem. Nemohla jsem ji v tom zkrátka nechat stát na zastávce,“ poznamenala maminka devítileté Elišky, která chodí na Základní školu Dukelských hrdinů v Karlových Varech, ale bydlí až v Loučkách. Její spolužačka Alenka, která bydlí nedaleko Bochova, zase nedojela do školy kvůli popadaným stromům na silnici.

Škody jsou i na samotných školách. „Vítr nám poškodil střechu na škole v Poštovní ulici, kterou částečně sroloval,“ informoval mluvčí radnice Jan Kopál.

V obci Nová Ves na Sokolovsku kvůli vichru sjel čtyřiašedesátiletý řidič ze srázu a na místě zemřel. Jeho spolujezdkyni převezli záchranáři do karlovarské nemocnice.

„Mohu potvrdit, že na silnici číslo 230 u Nové Vsi na Sokolovsku došlo zřejmě vlivem zhoršených povětrnostních podmínek ke smrtelné dopravní nehodě. Na místě jsou všechny složky integrovaného záchranného systému. Komunikace bude po dobu vyšetřování nehody zcela uzavřena,“ sdělila policejní mluvčí Kateřina Krejčí.

Podle všeho to vypadá, že buď na auto spadl strom, anebo že narazilo do stromu a následně se skutálelo ze srázu. „Příčiny nehody jsou v tuto chvíli v šetření,“ podotkla Krejčí.

V Aši spadl strom přímo na automobil a zranil v něm muže. Záchranáři ho převezli na chirurgickou ambulanci do chebské nemocnice.V Chebu kromě stromů hasiči odklízeli další následky řádění Sabine. V blízkosti Slapan zajišťovali vyvrácený sloup a svěšené vzdušné telefonní vedení nebo vraceli zpět na místo odfouknutou trampolínu. V Ostrově vichr porazil smrk u městského domu dětí a mládeže a strom za restaurací U Rába. Převrátil popelnici a několik dalších na směsný odpad „cestovalo“ po městě. „Postarali se o ně strážníci,“ konstatoval starosta Ostrova Jan Bureš.

Hasiči zasahovali dopoledne zhruba u 150 událostí. „Situace je nyní už klidná. Vyjíždíme jen k ojedinělým případům,“ uvedl dopoledne mluvčí hasičů Martin Kasal. Záchranáři se snažili provoz na komunikacích co nejrychleji obnovit. Komplikace byly i na mnoha železničních tratích. „Nejezdí přeshraniční vlakové spojení Cheb – Marktredwitz, Cheb – Vojtanov, Aš – Hof. Odkloněna byla trasa Pendolina, a to přes Karlovy Vary ve směru na Ústí nad Labem. Zastaven je také provoz na úseku Mariánské Lázně – Plzeň u Stříbra,“ sdělil ráno náměstek hejtmana Martin Hurajčík. Odpoledne popadaly stromy i na železniční trati Františkovy Lázně – Aš a Františkovy Lázně – Vojtanov. Doprava tam byla přerušena. Do odvolání jezdí vlakové přeshraniční spoje jen na hranice s Německem.

Nemocnic v Chebu a Karlových Varech se Sabine dotkla minimálně. „Hlavní komplikací jsou především popadané větve, které naštěstí nezpůsobily újmy na zdraví nebo majetku. V krajském městě je likvidujeme průběžně vlastními silami, v parku chebské nemocnice za pomoci hasičů. Tam vítr navíc poškodil i billboardy, které jsou u vnější zdi nemocnice podél ulice 17. listopadu. Jejich vlastníky už nemocnice informovala a požádala o zajištění. V Chebu jsme zaznamenali kolem páté hodiny ranní i krátké výpadky proudu, které však na chod nemocnice neměly žádný vliv,“ popsal situaci včera dopoledne mluvčí nemocnic Vladislav Podracký.

ČEZ Distribuce řešila včerav Karlovarském kraji 15 poruch na vedení vysokého napětí, bez elektřiny bylo přes 10 tisíc odběratelů především na Chebsku a Sokolovsku. Na odstranění poruch ČEZ pracuje podle možností, při poryvech větru se práce kvůli bezpečnosti přerušují.

Největší sílu měl včera vítr podle meteorologů v Dyleni na Chebsku, kde dosáhl rychlosti 104 kilometry v hodině. Varování meteorologů platí i během dneška.