Letní počasí zatím neukázalo svou skutečnou tvář, a tak mnoho lidí volný čas místo u vody tráví před televizí. Nekoukají však na běžné programy, ale na filmové novinky. A proč utrácet za film stovky korun v obchodě, když si ho můžete půjčit ve videopůjčovně?
Jedna z hojně navštěvovaných videopůjčoven v Sokolově se nachází v ulici Gagarinově. Možná by se však měla přejmenovat na „dévédépůjčovnu“. Proč?
„Videokazety se už nepůjčují, teď pouze dévédéčka. Kazety jen prodáváme,“ říká provozovatel sokolovské videopůjčovny Matrix Michal Nyč. Ten vysvětluje, že i přesto, že je léto, lidí půjčujících si filmy výrazně neubývá. „Samozřejmě to je jistý úbytek než třeba na podzim či v zimě, ale nijak výrazný. Razantní pokles určitě nezaznamenáváme,“ tvrdí Nyč a zároveň vysvětluje, že vždy záleží především na počasí.
„Když bylo venku pěkně, tak lidé si moc nepůjčovali, ale teď, když je třeba zataženo, lidi chodí. Nejméně dopoledne, nejvíce pak navečer,“ upřesňuje provozovatel.

A jaké filmy si lidé z půjčoven nesou domů? „Já legenda, Lovci pokladů 2, Rambo 4 anebo český film Václav,“ dodává Nyč.
To v Kraslicích je situace zcela odlišná. „U nás si půjčí filmy tak pět nebo šest lidí týdně. Už to není tak jako dřív,“ říká majitelka videopůjčovny Jana Tylingerová. Ta tvrdí, že především mladí si teď filmy stahují z internetu a vypalují mezi sebou.

Přítel Jany Tylingerové, který stál za otevřením videopůjčovny v Kraslicích, říká, že už před dvěma měsíci uvažovali o tom, že videopůjčovnu zavřou. „Během posledních dvou let je situace taková, že filmy, které jsou nové, si lidé stáhnou a vypálí mnohem dřív, než to přijde do kin. Zaznamenáváme extrémní pokles půjčovaných filmů ze sta na deset procent,“ míní Petr Kotek.

Ten také uvádí, že prý ví dokonce o tom, že v Kraslicích kolují dva nebo tři seznamy dévédéček. „Za třicet korun vám dotyčný člověk vypálí film ze své nabídky, která čítá tisíce a tisíce filmů,“ říká Kotek.
„Do videopůjčovny moc nechodím. Filmy si raději pouštím po internetu. Je to levnější a nemusím nikam chodit,“ tvrdí Martina Obořilová ze Sokolova, jež si občas koupí DVD i v novinách.

K. Šujan