Zřícenina hradu Hartenberg je jednou z nejstarších hradních památek v České republice, s bohatou historií a nenahraditelným významem. Na jeho obnově pracují dobrovolníci doslova z celého světa. Na podzim může na obnovu přispět i veřejnost. Stačí spojit příjemné s užitečným a přijít na první vinobraní.

Vše začalo již před 15 lety. Od roku 2000 se zapojily do obnovy historického hradu Hartenberg na Sokolovsku tisíce dobrovolníků. Před několika lety zde založili Mezinárodní dobrovolnickou akademii, jejímž cílem je nejen postupná obnova hradu a okolního území, ale také pomoc všude tam, kde je jí zapotřebí. Nechybí však ani pořádání kulturních akcí.

„Hrad ze 13. století, který se na začátku tisíciletí ocitl téměř v troskách, pomáhají dobrovolníci znovu vrátit do života. Kromě práce na samotném hradě se zaměřují i na sociální či environmentální projekty v okolí," řekl kastelán a majitel hradu Bedřich Loos.

Kromě dobrovolnických pracovních setkání se na hradě pořádá každoročně řada akcí pro veřejnost. „Součástí letošního vinobraní bude i sýrový seminář. Srdečně zveme zájemce na seminář o výrobě různých druhů sýrů, ukázku výroby a zároveň ke koštování vynikajícího burčáku. Výtěžek bude věnován na podporu hradu. Uzavírka přihlášek na seminář bude týden před akcí," upřesnil Loos.

Akce se koná 26. září. Na vinobraní je vstup zdarma. Zároveň bude ve škole probíhat den otevřených dveří všem pamětníkům školy, kteří budou moci usednout do školních lavic. Na hřišti za školou bude hrát živá muzika a téct burčák proudem.