Staří a nemocní lidé ve Vintířově si oddychnou. Už totiž nebudou muset za svým doktorem docházet do vzdálené ordinace na divizi Jiří Sokolovské uhelné. Od dubna by se měla situace obrátit a lékař za nimi přijde až do obce, nebo ho zastoupí zdravotní sestra. Pro místní, zvláště seniory, je to dobrá zpráva. Doktora přímo ve Vintířově si už dlouho přáli.

„Já to jedině vítám. Teď musím chodit na sousední divizi a řeknu vám, ono to zase tak blízko není. Jsem starší a silnější, takže je to pro mě určitě problém,“ přiznal vintířovský důchodce Vladimír Dlouhý.
„To už měli zařídit dávno. Nedávno jsem měl chřipku a péči lékaře jsem potřeboval. Na šachtu k doktorovi bych ale nedošel, na to jsem byl příliš unavený,“ řekl další Vintířovák Rudolf Tippan. „Já se o to nějak nestarám. Svého lékaře mám v Chodově a tady chodím pouze k zubaři. Pro nemocné penzisty to ale určitě bude přínos,“ prohlásil další z dotázaných.

Otevření ordinace v obci vítá i starosta Jiří Ošecký. „Rozjet by se to mělo od dubna. O přesných podmínkách ještě jednáme, ale vypadat by to mělo asi tak, že tu dvakrát týdně bude zdravotní sestra a třeba jednou i doktor,“ sdělil Ošecký.

A kdo se má lidem ve Vintířově věnovat? Stejný doktor, který ordinuje na divizi Sokolovské uhelné – Jiří Štefan. „Během března se s vedením obce ještě na všem podrobně domluvíme,“ potvrdil započaté jednání s Vintířovem Štefan. „Dělat se to bude především pro starší lidi, aby to neměli tak daleko,“ doplnil.
Ordinace měla být původně obsazená už od března. Zájem o ni měl praktický lékař Petr Vilím. „Už to ale padlo. A o podrobnostech bych nechtěl mluvit. Bylo v tom více důvodů,“ reagoval Vilím. „Prý se pojišťovny k variantě, že by u nás pracoval jen dva dny v týdnu, příliš neklonily. Navíc, klientů by se u nás asi také moc nenašlo,“ podotkl k problematice Ošecký.

Ve zdravotnickém středisku ve Vintířově jsou momentálně dvě ordinace zubního lékaře a laboratoř. Před lety zde působil i praktický lékař. Postupně se ale situace zkomplikovala. „Vlastního praktického lékaře naše obec vlastně nikdy neměla. Vždycky jsme se k někomu akorát připojili. Když pak šachta postavila zdejší zdravotnické středisko, tak náš obvod dali sem. Lidé si mylně mysleli, že to patří obci,“ zavzpomínal starosta. „Když koncem devadesátých let dostal doktor Hošek dobrou nabídku pronájmu na divizi Jiří, tak tady najednou vyvstal problém. Působil na šachtě a ve Vintířově měl otevřeno třikrát týdně. Později už tady ale nesloužil a nechával zde sestru, která důchodcům měřila tlak a objednávala pro ně léky,“ pokračoval ve vysvětlování Ošecký. „Následně Hošek svoji praxi předal Štefanovi. Jsme rádi, že nedošlo k tomu, že by si lidé museli shánět lékaře v Chodově nebo třeba i dojíždět až do Sokolova,“ dodal.