Na dotaz, jaký je rozdíl mezi Karvinou a Sokolovem sdělil, že v Sokolově se sedělo, v Karviné ne a navíc se tam podávalo pivo. Hned na začátku zdůraznil, že se celá debata streamuje proto, aby byl důkaz, že se s dotazy nemanipuluje a je to debata bez cenzury.

I tak ale byla Debata bez cenzury, jak se diskuse jmenuje, velmi bouřlivá a nebylo mnohdy slyšet ani konkrétní dotazy občanů. V sále kulturního domu se ozýval pískot, hádky mezi přítomnými, kteří si vyříkávali během debaty své názory. „Demisi! Demisi!“ „Vemte mu ten mikrofon!“ „Zkrať to!“ „Jste vlastizrádce!“ „To není pravda, lžete.“ To křičeli lidé bez mikrofonu na Rakušana, kterého nenechali mnohdy ani odpovědět. Některé musela i ministrova ochranka uklidňovat. Dokonce se ozvala i píšťalka a bouchnutí do stolu. „Chtěl bych poprosit paní, která tady píská, aby nepoužívala píšťalku,“ ohradil se jeden z diskutujících proti jedné z odpůrkyň vlády. A vyhrocené dohady mezi účastníky rozdílných táborů pokračovaly.

Zdroj: Roman Cichocki

„Já jsem sem přišla jen z jednoho důvodu, abych vám řekla, že touhle vládou a pětikoalicí pohrdám,“ prohlásila další žena s mikrofonem. „Kdy odejdete? Kdy vaše vláda podá demisi?“ ptal se další diskutující. „Tohle je debata bez cenzury? Tak proč zůstalo sto lidí venku?“ ozval se další.

Hodně dotazů se týkalo Ukrajiny. „Vláda má prioritu Ukrajinu. To řekl premiér,“ prohlásil muž, který byl během debatního podvečera hodně aktivní. „Hlásím se k romské menšině. Pracuji jako pečovatelka. Chci se zeptat, jak dlouho chcete dotovat Ukrouše na úkor těchto lidí? Ano, říkám Ukrouše. Ti sem přijeli v drahých autech a chodí si pro dávky,“ rozohnila se Romka. „Sedm z deseti Ukrajinců, kteří tady zůstali a je jich 380 tisíc, tady legálně pracuje. Příští rok odvedou na daních 50 miliard korun. Máme demografickou krizi a tato situace může být i pro naši ekonomiku výhodná. Určitě je pravda, že někteří systém sociálních dávek zneužili, já mám ale jiné osobní zkušenosti,“ reagoval ministr.

Vít Rakušan v Sokolově
Vemte mu mikrofon, pokřikovali diskutující na Rakušana v Sokolově

„Kam se poděla kauza Dozimetr?“ zajímal se další občan. „Mám informace, že letos se dostane k soudu, což je správné. Ctím pravidlo padni, komu padni,“ odpověděl Rakušan. „Taháte republiku z průšvihu, ale nedokážete to lidem pořádně vysvětlit. Je to ve špatné komunikaci s lidmi,“ radil další muž ministrovi vnitra. „Ano, to máte pravdu. Složité věci by se lidem měly vysvětlit. Musíme za nimi více jezdit,“ odvětil Rakušan.

Řeč přišla i na valorizaci důchodů. V tomto případě občané ministrovi vyčetli, že si politici opasky neutáhli a ani neřešili zpomalení církevních restitucí. „Nejdříve si přidáte a pak oškubete důchodce!“ křičeli lidé na Rakušana. „Důchod se dostal na padesát procent průměrné mzdy. My jsme jim nechtěli ublížit, nic jsme jim nesebrali. Jen jsme tempo valorizace zpomalili. A máte pravdu, že by o platech politiků neměli rozhodovat sami politici,“ snažil se vysvětlit Rakušan.

Zdroj: Cichocki Roman

Příští debata s ministrem vnitra se uskuteční 12. února v Mostě. Rakušan v Sokolově konstatoval, že jeho štáb podcenil malou kapacitu malého sálu místního kulturního domu a že si z toho bere ponaučení. „A poradil bych vám, abyste čas na otázky omezil, stejně jako dobu na vaše odpovědi. Ale i vy můžete lidem klást dotazy. Vždyť je to debata,“ poradil ministrovi jeden z občanů.

Sokolov nepatří právě k sympatizantům hnutí STAN. Při posledních parlamentních volbách v roce 2021 skončilo toto uskupení až na čtvrtém místě, a to jak v sokolovském okresu, tak v samotném Sokolově. Jasnými vítězi se stalo v obou případech ANO, za kterým s velkým odstupem skončila koalice SPOLU, následně SPD a pak STAN. Ještě horší skóre mělo toto vládní hnutí v komunálních volbách v Sokolově v roce 2022. I tentokrát je s velkým náskokem vyhrálo ANO, STAN skončilo tehdy až páté. Na diskusi do Sokolova se stejně jako i v Karviné chystají odpůrci z celé republiky, které šikuje například Jana Peterková. „Budeme tam, čas upřesníme. Jde jen o otázku položenou ve správný čas na správném místě. Chce si hrát? Budeme si hrát,“ slibuje vládní odpůrkyně na svém facebookovém profilu. Není sama. Na akci přijdou i odpůrci z řad PRO. Změna komunikace STAN, jak sérii debat Rakušan na svých stránkách oficiálně nazývá, je promyšlený marketingový tah, jehož cílem je oslovit co největší množství lidí na sociálních sítích. Důkazem je mimo jiné on-line vysílání celé debat, fotografie na sociálních sítích a komentáře s dojmy po skončení akce.