Školní pomůcky někteří rodiče nakupují už od druhé poloviny prázdnin. „Seznam pomůcek jsme od školy dostali už na začátku srpna,“ řekla maminka dvou školáků, Martina Horká z Chebu. „Děti jsou dvě, takže jsem si to musela rozvrhnout. Přiznávám se, že jako samoživitelka procházím supermarkety, hledám ty nejlevnější a u některých pomůcek čekám na konec prázdnin, kdy jsou ceny nižší třeba i o polovinu. Vyplatí se to třeba u sešitů. Ty, které stály před čtrnácti dny sedm korun, jsou nyní za polovinu. A těch sešitů potřebují děti opravdu hodně, takže se to na stavu peněženky ukáže. I tak mě pomůcky pro obě děti vyšly na tři tisíce, a to jsem nemusela kupovat batoh, penál a kufříky, které mají synové z loňského roku,“ uvedla. „Zásadně jezdím do supermarketů, kde jsou akční ceny,“ řekla Jana Straková ze Sokolova. „Zatím jsem se vešla do tisícovky, ale nemám ještě aktovku, bačkory, boty na tělocvik a sešity. Takže počítám, že se dostanu k částce přibližně tři tisíce korun. A to k tomu musím ještě připočítat učebnice a pracovní sešity, které objednává přímo škola,“ dodala.

Ceny školních potřeb každým rokem narůstají. Aktovky stojí zhruba patnáct set korun, cena se odvíjí nejen od kvality, ale také podle potisku, za který si rodiče musí připlatit. „V loňském roce syn nutně potřeboval aktovku s Mimoni,“ s úsměvem zavzpomínala Karolína Trkalová z Mariánských Lázní. „Takže jsme koupili aktovku o několik set korun dražší.“

Některá papírnictví mají ve své nabídce aktovky, které už jsou plně vybavené. Taková předpřipravená taška vyjde přibližně na tři a půl tisíce korun. Za penály zaplatí rodiče přibližně tři sta korun. I tady záleží na tom, zda chce dítko ´obyčejný´ nebo ´vymazlený´ penál. Cena pastelek se pohybuje kolem padesáti korun, tempery vyjdou na přibližně sto korun. „Rodiče prvňáků a menších školáků mají už převážně nakoupeno,“ řekla pracovnice jednoho z chebských papírnictví. „Rodiče starších dětí už to tolik neřeší a nakupují většinou až poslední týden v srpnu a první týden v září,“ dodala.