VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pro psího tuláka je důležité, aby se co nejdříve vrátil domů, nebo k náhradnímu páníčkovi

Sokolovsko -Práce v útulku je však nejen pouze o odchytu zaběhlých psů a jejich následném krmení. Chce to další péči a hlavně pochopení

24.1.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Archiv Deníku

Jak různorodá může být práce v útulku pro opuštěná zvířata Pavlínčina fauna ve Vítkově u Sokolova, jsem se již několikrát osobně přesvědčil. Tentokrát tomu napomohla náhoda, že jsem se zúčastnil krátké pátrací akce po zaběhlém psovi v Lomnici. Původně jsem se s majitelem útulku Davidem Hrbáčkem domlouval na rozhovoru v naší redakci. Ten mi však těsně před termínem schůzky zavolal a omlouval se, že musíme naše povídání odložit, má prý naléhavý úkol nalézt potulného psa. Já jsem mu odvětil, že se nic rušit nebude, a pokud nebude mít námitek, přidám se k němu a vyrazíme po stopách nezbedného zvířete společně. Jelikož neměl k mému návrhu námitek, mohl jsem vyrazit.

Já vyjížděl z redakce, on z útulku. Naším společným cílem byla Lomnice. Tam jsme dorazili takřka současně. Když vystupoval z auta, ukazoval na rodinný domek u silnice. Z jeho zahrady poštěkávali psíci a to bylo pro Hrbáčka znamení.

„Dostal jsem avízo, že na tyhle psy dorážel nějaký zaběhlý bígl,“ vysvětlil mi krátce situaci. „Běžel někam do vesnice,“ potvrdila mu indicie žena vykukující z okna domu. Tak jsme tedy opět nasedli a vyjeli po stopách záhadného bígla.

Na jednoho jsme skutečně narazili, ten však klidně vykukoval zpoza dobře uzamčených vrat.

„To asi nebude on. Zkusíme to jinde,“ zavelel šéf akce. Následně jsme projeli snad všechny ulice obce, ale jiného bígla jsme nikde nespatřili. Já jsem akorát zahlédl černou kočku, jak se líně prochází po návsi. Ta nás však nezajímala.

Vyvrcholení pátrací akce bylo překvapující. Když jsme parkovali u rodinného domu s otevřenou zahradou, přiběhl k nám vlčák. „Copak tady děláš? Kde bydlíš? No?“ pověděl vlídně Hrbáček do psích očí. Zvíře popoběhlo k domu a naše kroky vedly za ním. „Tady je ten, co asi utekl,“ ukázal na jiného psa Hrbáček. Pak hlasitě volal po nějakém obyvateli domu. Po chvilce z okna vykoukl muž. „Pane, dávejte si na ty psy pozor. Ať vám neutíkají,“ zněla důrazná rada. Pak ještě pořídit fotodokumentaci objeveného psa a můžeme se vrátit.

Ani tentokrát jsme se nevraceli do redakce. Hrbáčkovi volali ze služebny sokolovských strážníků, že pro něj mají nalezeného psa. Dobře. Jedeme si ho vyzvednout. Cestou jsme si říkali, o jak velkého psa se asi jedná. Bude poslušný, nebo naopak agresivní? Budou s ním nějaké potíže? No, uvidíme.

Jaké bylo naše překvapení, když jsme v přepravní bedýnce uviděli malé, skrčené štěně. „To je ale prcek,“ řekl přívětivě Hrbáček. Od strážníků se dozvídá, že jim ho předali v místní lékárně, kam se psík zřejmě zatoulal. „To je fešák. Ale zanedbaný. Má blechy a špinavé uši,“ zjistil letmým pohledem jeho nový ochránce. „Teď bude důležité, aby se co nejdříve vrátil domů, nebo k náhradnímu páníčkovi,“ pronesl moudře Hrbáček.

Práce v útulku je však nejen pouze o odchytu zaběhlých psů a jejich následném krmení. Chce to další péči a hlavně pochopení. Stejně jako člověk, i zvířata si s sebou vláčí nějaké ty strasti a touží po vlídném pohlazení. Hrbáček proto dbá, aby se psi pravidelně dostávali ven z kotců do výběhu. Ven je vypouští po skupinkách. Jsou doslova jak utržení ze řetězu běhají kolem jako čerti a divoce čmuchají ve sněhu. „To je pro ně ze všeho nejdůležitější, pohyb. Nechám je tady několik hodin a pak vypustím další partu. Někdo by si mohl myslet, že když je pohromadě tolik psů, tak se budou prát. To se ale stává jen výjimečně. Spíše se k sobě chovají jako kamarádi,“ prohlásil Hrbáček.

Svému řemeslu skutečně rozumí. Umí rozeznat povahu zvířete, vycítit, co psy trápí a co vyžadují. Dobrý odhad ostatně nutně potřebuje i při prvním kontaktu. Zvláště když je odchytává. „Poznám, jestli bude kousat, nebo se nechá normálně chytit. Je to patrné na jeho těle, jak se pohybuje a chová. Nic nenechávám náhodě a jsem vždy připravený na možný útok,“ říká ze své zkušenosti Hrbáček.

Důležitý je také vzhled. Když je potřeba, nechá psy s dlouhou a zacuchanou srstí pořádně očistit a prostříhat. I oni mají své kadeřnice, které ze zanedbaného tuláka udělají krasavce. Takové koupání a následné stříhání může trvat i tři nebo čtyři hodiny.

Útulkem loni prošlo na 355 psů. Z toho 110 bylo ze Sokolova. Kromě okresního města spolupracuje i s dalšími obcemi. Celkem jich je sedmnáct, spadá sem například Chodov, Kynšperk nad Ohří, Březová, Loket nebo Bečov nad Teplou. „Momentálně máme u nás asi 70 psů, z toho polovina pochází z katastru Sokolova,“ upřesnil Hrbáček.

Práce v útulku není pro každého, jen pro vyvolené, kteří si němou tvář zamilovali na celý život. A David Hrbáček je podle mého názoru skutečně ten pravý.

Autor: Milan Hloušek

24.1.2012
SDÍLEJ:

SERVIS

Řemeslné práce - Řemeslné práce Krejčí, šička 81 Kč

Krejčí Dámská krejčová - švadlena. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 81 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Způsob hlášení uchazečů:, - osobně na adrese nám. Míru 24, Kynšperk n/Ohří, - telefonicky p. Čarapanský a p. Hošková 603 885 274, 777 975 655, 352 683 924, - e-mailem: Rei.3@seznam.cz, , Upřesňující informace:, , Požadujeme: , - vyučení v oboru , - praxe, , Nabízíme: , - příspěvek na dopravu, , Pracovní doba: 06:00-14:30 hodin. , , Místo výkonu práce: náměstí Míru 24, Kynšperk n/Ohří. Pracoviště: Kyntextil s. r.o., náměstí Míru, č.p. 24, 357 51 Kynšperk nad Ohří. Informace: Reimund Čarapanský, +420 603 885 274,352 683 924.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Vychovatel 24 810 Kč

Vychovatelé (kromě vychovatelů pro osoby se speciálními vzdělávacími potřebami) Vychovatel v domově mládeže. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24810 kč, mzda max. 28650 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme vzdělání dle Zákona o pedagogických pracovnících, bezúhonnost a zdravotní způsobilost.. Pracoviště: Střední škola živnostenská sokolov, příspěvková organizace 004, Karla Havlíčka Borovského, č.p. 1267, 356 01 Sokolov 1. Informace: Ilona Medunová, .

Řemeslné práce - Řemeslné práce Lakýrník 20 000 Kč

Lakýrníci a natěrači (kromě stavebních) Lakýrník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Způsob kontaktu uchazeče:, - telefonicky pí Ilona Lišková, tel.: 352 619 220, p. JUDr. Miloslav Zíka, tel.: 352 619 204 (po - pá od 6,30 do 14,30 hodin), - e-mailem i.liskova@chodos.cz, , Upřesňující informace:, - nátěry, stříkání, tmelení, praxe výhodou, - akceptujeme osvědčení profesní kvalifikace dle zákona č. 179/2006 Sb., , Nabízíme:, - týden dovolené navíc, - další benefity aktuálního programu, , Místo výkonu práce: Chodos Chodov s.r.o., Nejdecká 814, Chodov. Pracoviště: Chodos chodov s. r. o., Nejdecká, č.p. 814, 357 35 Chodov u Karlových Var 1. Informace: Ilona Lišková, +420 352 619 220.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Ostatní řemeslní pracovníci a 35 000 Kč

Mistři a příbuzní pracovníci ve sklářství, výrobě keramiky a bižuterie Vedoucí směny. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Způsob kontaktu uchazeče:, - telefonicky Filipovičová L. 352 372 162 Po-Pá 8:00-14:00 hod., - e-mailem: Lucie.filipovicova@eu.o-i.com, - osobně Sklářská 546, 375 34 Nové Sedlo - vrátnice, , Upřesňující informace:, - řízení zaměstnanců výroby v době nepřítomnosti vedoucích pracovníků v odpoledních , a nočních směnách a ve dnech pracovního klidu , - zajištění adekvátního personálního obsazení a řízení efektivity práce zaměstnanců na směně , - úzká spolupráce s vedoucím linek v oblastech výcviku zaměstnanců směny, bezpečnosti , práce, výroby, nákladů a kvality, - správa údajů o výrobě na směně pro potřeby denního výrobního hlášení, - vedení evidenci docházky a zpracovávání podkladů pro mzdy, - zodpovědnost za čistotu a pořádek na pracovišti, - kontrola povinné účasti zaměstnanců na periodických odborných školeních, , Požadujeme:, - min. SŠ vzdělání technického oboru, - praxe v obdobné pozici min. 3 roky, - znalost práce na PC (MS Office), - min. základní znalost AJ, - dobré komunikační a organizační dovednosti, - flexibilitu, loajalitu, - ochotu dále se vzdělávat, - ochotu pracovat na směny v nepřetržitém provoze , , Nabízíme:, - Měsíční prémie, příspěvek na stravování, příspěvek na penzijní připojištění, příspěvek na , dovolenou a volný čas v hodnotě 8300,-Kč/rok, týden dovolené navíc, příspěvek na dopravu, odměna za dodržování předpisů BOZP a další benefity, , Pracovní doba: třísměnný provoz, , Místo výkonu práce: Sklářská 546, 357 34 Nové Sedlo. Pracoviště: O-i manufacturing czech republic, a.s. - oo1 závod nové sedlo, Sklářská, č.p. 546, 357 34 Nové Sedlo u Lokte. Informace: Lucie Filipovičová, +420 352 372 162.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Kamionér řídil na cizí kartu řidiče, nedodržel tak přestávky

V těchto dnech finišuje výstavba nového autobusového zálivu v Májové ulici.

Opravují poničený autobusový záliv. Mají ale zpoždění

Krásné ženy z Argentiny, Nigérie a Evropy. Vyberte nejhezčí fanynku skupiny D

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Už jsme opravdoví čtenáři! Jásají chodovští prvňáčci

Chodov – Podkroví Městské knihovny Chodov se opět po roce proměnilo v překrásný rytířský sál, nechyběl zde trůn, krásné princezny ani přetěžký meč. Krále pro tuto slavnostní chvíli nahradil pan starosta Patrik Pizinger, a proto nic nebránilo slavnostnímu pasování prvňáčků na opravdové čtenáře.

Historicky první jaderná svatba a od císařpána k bolševikům: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 22. června 2018.

Jubilejní Good Fest hlásí hvězdné hosty a přesouvá se více do centra

Karlovy Vary - Nezávislý hudební festival Vary Good Fest, který má takříkajíc na svědomí karlovarská kapela The Fellas, slaví jubileum, letos se koná už podesáté. Pořadatelé přitom přicházejí s několika novinkami. Ať už je to účast hvězdných hostů nebo místo konání festivalu, jenž se přiblížil mnohem více do centra města.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT