Zabránit tragédii podobné té na sokolovském nádraží, kdy si tři mladé dívky vylezly zakouřit na odstavené vagony a zasáhl je proud, chtějí České dráhy masivní kampaní. Poprvé v historii vypravily do Sokolova speciální Preventivní vlak. Zvali do něj studenty i veřejnost na promítání krátkých filmů, nácvik první pomoci a diskuzi s odborníky.

Nasokolovském vlakovém nádraží tak byla k vidění speciální souprava, do které nastupovali mladí lidé. „Pro žáky druhého stupně základních škol a studenty středních škol jsme vypravili vlak ve kterém mají možnost shlédnout jak při neštěstích na železnici zbytečně umírají lidé. Statistiky hovoří jednoznačně - velmi rizikovou skupinou jsou mladí ve věku od 13 do 19 let,“ řekla koordinátorka projektu za České dráhy Radka Pistoriusová.

Jak dále pokračovala, Preventivní vlak je postaven na netradičním způsobu komunikace s mladými lidmi. „Nechceme říkat, to nedělej, to nesmíš, ale přímo ukázat v prostředí železnice, jak může člověk skončit, když si nedá pozor. Je to velmi účinné,“ dodala Pistoriusová.

Ve vlaku nejdříve shlédli návštěvníci dvacetiminutový dokument, ve kterém bylo vidět srovnání brzdné dráhy vlaku a auta nebo následky jejich střetu. Poté se přesunuli do konferenčního vozu.
„Zde jsou vidět hrůzy, které napáchá střet vlaku s člověkem nebo zásah elelktrickým proudem,“ řekl Milan Mašek z Drážní inspekce. Že jsou statistiky neúprosné potvrdila přítomným i mluvčí sokolovské policie andrea Kávová.

Na závěr žácinavštíviliivagon, kde jim odborníci ukázali, jak se zachovat při poskytování první pomoci. Přítomní mohli se zdravotníky nejen disutovat, ale vyzkoušet si osobně nácvik například tepenného krvácení. Atmosféra, kdy s naříkajícího figuranta stříká krev, byla pro některé studenty velmi realistická.
„Ukázky první pomoci byly dost drsné. Program se mi líbil, byl věcný a zajímavý,“ řekla Aneta Dvořáková z osmé ZŠ v Sokolově. S ní souhlasila i její spolužačka. „Koleje jsem nikdy nepřecházela a po dnešních ukázkách ani nebudu,“ sdělila Michaela Husárová ze stejné školy.