Na to všechno si představitelům vlády v čele s premiérem Andrejem Babišem stěžovali starostové našeho kraje při setkání v sokolovském klášteře. Představitelé vlády o problémech většinou věděli a tvrdili, že je chtějí řešit.

Starosta Sokolova Jan Picka premiérovi nastínil možné mezery v zákoně, kdy takzvaní obchodníci s chudobou vysávají stát a oni mohou jen bezmocně přihlížet.

„Jeden z obchodníků vydělává zhruba 300 tisíc měsíčně. Čelíme přísunu lidí, kteří nemají vztah k regionu ani městu. Situace začíná být špatná i na školách. To, co zažívají pracovníci sociálky, bych nikomu nepřál zažít,“ řekl Picka.

Jeho další příklad může být též chápán jako výsměch úřadům, poctivým lidem i státu, který vyplácí sociální dávky.

„Takzvaní pobírači dávek si jezdí v několika automobilech, které však oficiálně nevlastní. Jeden člověk v Sokolově má na sebe napsáno 128 automobilů právě od lidí, co pobírají dávky,“dodal Picka.

„Podobnou situaci jsem zažil ve Varnsdorfu. Chceme to řešit. Všichni o tom mluví, ale nikdo s tím nepohnul,“ odpověděl premiér Babiš.

Starostka Nové Role poukazovala zase na fakt, že kvůli špatným zákonům neumějí pomoci starým lidem v obci. Konkrétně zmínila příspěvek na péči a jeho směřování rodinným příslušníkům. Ptala se také, kdy bude schválen nový školský zákon. Dosavadní financování způsobuje, že obec musí ze svého doplácet na dva kantory.

Starosta Horního Slavkova zase reagoval na doporučení, že mají obce a města plánovat dlouhodobě dopředu. „V tom případě chceme mít jistotu stabilních financí od státu, a ne aby se to téměř každý rok měnilo,“ řekl Alexandr Terek. Ptal se také, kdy bude nový zákon o památkové péči. Reagoval i na prohlášení některých členů, že se státní správa přibližuje občanům. „U nás to lidé vidí naopak,“ dodal Terek.

Na to reagoval Andrej Babiš konkrétními čísly a miliardy, které stát obcím posílá, se podle něj zvyšují.

„Musím sám sebe pochválit za výběr daní,“ řekl Babiš.

Další, kdo vládu chválil, byla například starostka Velké Hleďsebe Jaroslava Brožová Lampertová.

„Děkuji a přijeďte častěji. Vydržte, já i naši občané vám držíme palce,“ řekla. Vzápětí i ona vznesla dotaz, kdy se dočkají dotací na konkrétní projekty v obci.

„Vydržte, budou,“ zazněla odpověď z úst členů vlády.

Karlovarský kraj navštívili kromě premiéra ministryně financí, ministři životního prostředí, vnitra, průmyslu a obchodu, dopravy, zdravotnictví, školství, mládeže a tělovýchovy. Dále ministryně práce a sociálních věcí, ministryně pro místní rozvoj a ministr kultury.