Elektrický oblouk z troleje popálil ve čtvrtek večer dvanáctiletého chlapce z Dolního Rychnova. Ten si společně se svou matkou a třemi sourozenci zkracoval cestu z nákupu přes koleje na vlakovém nádraží v Sokolově. Při přelézání odstaveného vagonu ho zasáhl elektrický výboj.

„Chlapec utrpěl rozsáhlé popáleniny. Vrtulník ho převezl na specializované pracoviště v Praze,“ uvedl mluvčí záchranné služby Karlovarského kraje Lukáš Hutta. „Je velmi těžce popálen na šedesáti procentech povrchu těla. V současné době je v umělém spánku za podpory přístrojů. Stále je v ohrožení života,“ popsal jeho stav včera v poledne přednosta Kliniky popáleninové medicíny Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze Leo Klein.

Podle pracovníků Českých drah je v troleji 25 tisíc voltů a kritická vzdálenost je jeden metr. Chlapec se tak vůbec nemusel dotknout drátů, aby ho elektrický oblouk zasáhl. „Lidé v kolejích nemají co dělat, ale nemůžeme oplotit všechny tratě,“ řekl mluvčí Českých drah Ondřej Kubala. Podle něj se České dráhy snaží především působit preventivně. „Společně s Českým červeným křížem nyní například připravujeme projekt omalovánek, ve kterých bude i upozornění na nebezpečí přecházení kolejí,“ dodal.

Podle policie vylezl chlapec na odstavený vagon a hrál si s poklopem. V té chvíli ho zasáhl elektrický proud. „Ihned začal hořet. Viděl to výpravčí, který proud vypnul. Matka se ho zatím snažila uhasit rukama,“ popsala nehodu mluvčí sokolovských policistů Andrea Kávová.

Elektrický výboj byl tak silný, že vypálil do železničního vagonu díru. Čtvrteční neštěstí na trati není ojedinělé. Elektrické vedení popálilo v květnu roku 2003 dvanáctiletého chlapce také v Dasnicích. I on přelézal odstavený vagon a zasáhl ho elektrický oblouk.

V polovině března stejného roku u obce Loučky spadl čtrnáctiletý chlapec z mostu na traťové elektrické vedení a poté mezi koleje, po kterých vzápětí projel nákladní vlak. Mladík jen zázrakem přežil. Kvůli popáleninám musel být také převezen na kliniku popálenin do Prahy.