Na cestu časem o více než sto let zpátky se o víkendu mohou vydat lidé na Sokolovsku. I tak by se dalo nadneseně mluvit o výročních oslavách železničních tratí Nové Sedlo – Loket a Chodov – Nová Role, které se uskuteční od pátku do neděle. Kdo během těchto dnů nasedne do vlaku a nechá se vést, čeká ho spousta nevšedních zážitků. Řada překvapení bude pro cestující připravená již v samotných stanicích.
„Musím přiznat, že máme hodně napilno. Je to doslova blázinec. Výsledek ale bude určitě stát za to,“ doufá David Cervan, starosta Nového Sedla, které je hlavním pořadatelským městem. Svůj podíl na oslavách dále mají Božičany, Mírová, Chodov, Nová Role, Loket a Karlovarský kraj. Projekt navíc podpořila Evropská unie v rámci iniciativy Interreg III A.


Další, kdo se rozhodl pomoci, je občanské sdružení Plzeňské dráhy. To se postará o výstavu historických souprav a strojů v Novém Sedle. „U každého vozidla bude člověk, který návštěvníky pozve k jeho prohlídce a povypráví o jeho historii. Velkým lákadlem jistě bude muzejní parní lokomotiva, jež má stále svoje neodmyslitelné kouzlo,“ řekl člen občanského sdružení Petr Proft.

A jak se lidé dozvědí, kdy jejich městem projede historická souprava? „Ve všech stanicích, které jsou do oslav zapojené bude viset zvláštní jízdní řád, kde bude vše podrobně vypsané. Přehledy mají být navíc zveřejněné na webových stránkách všech zúčastněných měst,“ poradil zájemcům o nevšední podívanou Cervan.
Samotné oslavy začínají v pátek slavnostní vernisáží akademického malíře Jiřího Boudy na téma železnice a křestem knihy Dráha Slavkovského lesa, která vychází právě u příležitosti 130 let trati Nové Sedlo – Loket. Výstava dokumentů z výstavby a provozu tratí bude k vidění v prostorech Městského úřadu v Novém Sedle.