Říkají, že jejich stížnosti si úřady přehazují sem a tam. „Před garážemi se nám drží voda, která tam soustavně stéká podle nás z městského pozemku. Když chodíme do garáže, musíme čekat, aby směrem na Německo nejelo auto, jinak bychom dostali pořádnou sprchu. Když už jsme v garáži, je to stejné. Voda stříká i dovnitř a poškozuje samotná vrata i zdi,“ říká jedna z majitelek garáže Zdeňka Mašková. „Voda navíc podemílá hlavní silnici, což je nebezpečné. Nikoho to ale nezajímá, nikdo nic neřeší. Jeden z vlastníků proto alespoň vytvořil strouhu, ze které sám vodu odčerpává. Auta ale v garážích nechávat nemůžeme, neboť je tam vlhko a vše plesniví,“ dodává.

Majitelé se obrátili na město, kraj a krajské silničáře. Žádného výsledku se ale zatím nedočkali. Odbor rozvoje a správy majetku města Kraslice jim sdělil, že voda vyvěrá na rozhraní pozemků, které nejsou ve vlastnictví města, nýbrž místního obyvatele a krajských silničářů. „Z historicky dochovaných informací jsme zjistili, že před vlastní výstavbou řadových garáží byla voda svedena do silničního příkopu podél komunikace a propustkem odtékala kanalizačním potrubím do řeky Svatavy. Jediným technickým řešením je vybudování odvodňovacího žlabu před vjezdem do garáží,“ uvádí vedoucí odboru Emil Bahno.

Vlastníci garáží však mají za to, že město dává od problému jen ruce pryč. „Voda teče z pozemku města,“ tvrdí Mašková. Obrátila se i na odbor životního prostředí a zemědělství krajského úřadu. Případ by podle něj měly řešit Kraslice. Jeho představitelé naznačovali, že voda by mohla vytékat i z bývalého důlního díla, což ale vyvrací Petr Brůček, vedoucí oddělení ekologie státního podniku DIAMO. „Místo výronu vod u garáží je mimo oblast bývalého dobývacího prostoru i důlních děl po tehdejších Rudných dolech,“ uvedl Brůček. Majitelé garáží už netuší, na koho se mají obrátit. Je tak možné, že problematiku vytékající vody před jejich garáže bude řešit až soud.

Jedna z atrakcí v parku Mirakulum.
Tip na výlet: Zábavní park Mirakulum v Milovicích