Kynšperk nad Ohří Varovný monitorovací systém, který by zavčas upozornil na nebezpečí povodně, chce pořídit město Kynšperk nad Ohří. Záměr připravovalo ve spolupráci s integrovanou záchrannou službou, hasiči z Karlových Varů i Sokolova. Zařízení by mělo monitorovat stav vody v blízkosti obcí Chotíkov, Liboc a městské části Dolní Pochlovice.

„Půjde asi o deset čidel, která budou hlídat stoupání vody, a jakmile hladina dosáhne určitého stupně, pošlou okamžitě zprávu na počítačový server a určená telefonní čísla. Také mně se na mobilu ukáže, že se něco děje,“ popsal funkčnost zařízení starosta Kynšperka nad Ohří Tomáš Svoboda. „Čidla budou navíc napojená na reproduktory, které v místě ohlásí určité upozornění. Varování se tak velice rychle dostane i mezi lidi,“ pokračoval starosta s tím, že zjištěné údaje o velké vodě budou následně vyhodnocovány. „Pro další postup tu máme protipovodňový plán. V případě nejvyššího ohrožení můžeme vyhlásit i evakuaci dotčených objektů,“ podotkl Svoboda.

Čidla se o sebe dokáží postarat i v případě poškození. „Pokud by do nich třeba někdo kopl nebo jim došla baterie, počítač se o tom okamžitě dozví. Je to taková sebezáchrana. Nemůže se tedy stát, že by systém dlouhodobě nefungoval,“ zmínil starosta.

Novinka vyjde na zhruba 3,8 milionu korun. Většinu nákladů uhradí dotace, město zaplatí 380 tisíc korun. „S realizací se počítá během tohoto roku,“ doplnil Svoboda.

A jak se záměr zamlouvá místním lidem? „Náš dům spíše ohrožuje voda z polí. Od řeky jsme poměrně daleko,“ reagoval jeden z obyvatel Chotíkova. Další z dotázaných upozornil, že potíže bývají i s Libockým potokem. „Já si myslím, že preventivní opatření jsou potřebná. Nikdy nevíte, co se může stát, a voda je hodně nebezpečný živel,“ konstatoval oslovený Kynšperák.