Zájem vodáků o jednu z českých nejhezčích řek, Ohři, je stále velký. Může za to hezké počasí, letní prázdniny a dovolené. "V našich půjčovnách jsme v deštivých a chladných dnech evidovali zhruba o pětinu zájemců méně. Nyní je opět zájem veliký a lidé vyrážejí na řeku. Například na Ohři jsou ideální podmínky, hladina řeky stoupla o nějakých 20 centimetrů," říká majitel společnosti Dronte Míla Pražák, jehož firma má u řek několik půjčoven vodáckého vybavení. Jak potvrzuje, mezi vodáky se najdou srdcaři, které nezastaví žádné počasí ani roční období. A naopak. "Ti praví vodáci nehledí na počasí, prostě jedou a užívají si řeku. Mnoho lidí má ale rádo slunečné počasí a dokonce jezdí i ve vedrech, kdy je málo vody. Těm my říkáme slangově solární jezdci," konstatuje Pražák.

Půjčovna lodí a vodáckého vybavení Dronte sídlí v sokolovské loděnici. Můžete sem přijít pouze v plavkách, všechno ostatní vám na sjíždění řeky zapůjčí. "Vždy je ale lepší se předem objednat a zjistit si dopředu obsazenost či využití lodí. Lze tak učinit přes webové stránky, což je ideální anebo telefonicky. Lodě půjčujeme z Tršnic u Chebu až po Kadaň. Dostanete od nás naší mapku Ohře s jezy jako dárek. Na Ohři jsme největší stálou půjčovnou," hlásí mladá slečna v sokolovské půjčovně. Samozřejmostí je podle ní vodácké vybavení pro děti všech velikostí. Vesty, pádla, 50 litrové barely a dětská pádla i dětské vesty v ceně. Dronte má na Ohři kempy v Kynšperku, Sokolově, Karlových Varech.

Ředitel věznice Petr Popelář
Nabízíme výhody, o kterých nemají firmy tušení, říká ředitel věznice Popelář

Vodáci mohou v kempech potkat nejen své kolegy a kamarády, ale také policisty. Ti namátkově kontrolují dodržování bezpečnostních opatření, která jsou s pobytem u vody spjata. Například minulý týden kontrolovali dodržování nepožívání alkoholických nápojů a jiných psychotropních látek během plavby, nebo zda nedochází ve vodáckých kempech ke krádežím vybavení. Potkat je mohli vodáci v Dubině či v tábořišti Hubertus.

"Zkontrolováno bylo hned několik desítek návštěvníků, vodáků či plavidel a v ani jednom z případů nedošlo k porušení zákona. Dotyční tak byli policisty obdarováni nejen preventivními letáčky s preventivními radami, ale i předměty, jako jsou voděodolná pouzdra na telefony, plovoucí přívěsky na klíče, vodní hry pro děti a další," řekla k akci s názvem Bezpečně u vody mluvčí policistů Lucie Machalová. Krom toho si vodáci mohli nabídnout i nealkoholické pivo, které v rámci projektu Řídím, piju nealko pivo dodal Český svaz pivovarů a sladoven. "Všem návštěvníkům vodáckých kempů děkujeme za důsledné dodržování bezpečnostních pravidel a přejeme příjemný pobyt u vody i na vodě," dodala Machalová.

Policisté prohledávali Doupov na koních a se psy. Cvičně hledali ztracené osoby.
Policisté prohledávali Doupov na koních a se psy. Cvičně hledali ztracené osoby