Početné skupinky lidí se psy mohou tento týden potkat obyvatelé a návštěvníci města Kraslic. Nejedná se o výletníky, ale o účastníky celostátního soustředění držitelů vodících psů pro nevidomé. Jeho náplní je doladit nacvičené úkony, které zvířata musejí zvládat.

„Tato setkání se konají záměrně ve městech. To aby byl pes v rušném prostředí, ve které se musí dokázat pohybovat,“ vysvětlila předsedkyně svazu držitelů vodících psů Ilona Vobrová.

Letošní soustředění v Kraslicích odstartovalo minulou sobotu a potrvá do 4. srpna.
„Tentokrát se do cvičení zapojilo dvacet osm držitelů. Lidé ve městě nás mohou vidět dnes a potom ještě v pátek zhruba od půl desáté do dvanácti hodin, kdy budeme procvičovat dovednosti přímo v běžném ruchu ulic. Na místě budou také odborní instruktoři,“ zdůraznila ředitelka Střediska výcviku vodících psů pro nevidomé sídlící v Praze Hana Jasenovcová.

A jak takový výcvik vypadá? „Máme sedm profesionálních cvičitelů a každý z nich má svěřené tři psy. Za jeden den pak musí se zvířetem absolvovat minimálně dvě hodiny cvičení, tedy čas, kdy pes systematicky řeší určité situace. Samozřejmě záleží na tom, jak je pes dlouho ve výcviku, jakou má povahu či jak rychle se dokáže učit,“ sdělila Jasenovcová.
„Pes musí při výcviku zapomenout na některé, jemu vrozené smysly, jako je například čich. Nejdůležitější je tady pro něj prostorová orientace. Známe přece takové ty tuláky, kteří pobíhají někde za vesnicí, ale vždy najdou cestu domů,“ doplnila.