Jezdci na prknech tažení drakem předváděli na Medardu rychlou jízdu i vysoké skoky. „I když se na to krásně kouká je to fyzicky náročný sport plný adrenalinu, ale i radosti. Své příznivce v našem kraji už má, a to díky nově vzniklému jezeru Medard,“ říká Petr Skopal, který se kitesurfingu věnuje už přes deset let a jeho další oblíbenou činností je také potápění. K jízdě na prkně na zasněžených pláních přidal možnost využít větru a vodní hladiny Medardu. Udělal si z jízdy na prkně celosezónní aktivitu.

U jezera se sešel s kamarádem Romanem Bezděkovským, a to i když předpověď větru nebyla nějak slibná. „Kiteboarding vás ale prostě změní. Sledujete předpovědi větru, jak se hne větvička jste nervózní, vymýšlíte, jak se ulít z práce či jiných povinností, a to jen abyste se sklouzli po vodní hladině,“ přibližuje s tím, že volba padla na poslední den prodlouženého víkendu. „Voda o teplotě devíti stupňů už pro nás není překážka. Vytáhli jsme tedy ty největší draky, jaké máme, a den si perfektně užili do vyčerpání sil.“

Nový dron geodetů mapuje nepřístupné oblasti. Chce létat i nad zastavěným územím.
Nový dron geodetů mapuje nepřístupné oblasti. Chce létat i nad zastavěným územím

Jezero Medard na Sokolovsku má průzračnou vodu plnou života. Vzniklo zaplavením zbytkové jámy hnědouhelných lomů Medard-Libík a dnes je největší svého typu v Česku.

Další zajímavosti z Medardu:

Zdroj: Petr Skopal

Před zatápěním došlo na odstranění veškeré důlní techniky a jezero Medard se začalo zaplavovat vodou v roce 2008, za dva roky pak došlo k napouštění z nedaleké Ohře a dnes je hluboké přes padesát metrů. Zaplaveny takto byly jámy mezi Sokolovem, Svatavou, Habartovem, Chlumem, Bukovany a Citicemi. Uhlí se tam těžilo vskutku dlouho. V dole Libík od roku 1872, v dole Medard od roku 1918, těžbu tam majitel dolů ukončil v roce 2000.

Zdroj: Youtube