Ve volbách do krajského zastupitelstva Karlovarského kraje vyhrála s přesvědčivým náskokem Česká strana sociálně demokratická. Její kandidáti získali 25 977 ze všech odevzdaných hlasů. K volebním urnám se dostavilo 84 456 z 240 969 registrovaných voličů, kteří odevzdali 82 742 platných hlasů.

„Lidé svým hlasováním vyjádřili to, co si myslí o vládě v posledních dvou letech. V krajských výsledcích se hodně odrazilo to, jak lidé vidí vládu Mirka Topolánka,“ komentoval výsledky voleb Josef Novotný, lídr kandidátky sociálních demokratů.

Podle vyjádření předsedy ČSSD Jiřího Paroubka je vyloučeno, aby sociální demokraté šli v krajích do koalice s ODS.

Vysoká porážka ODS překvapilasokolovského starostu Karla Jakobce. „Osobně jsem očekával, že ČSSD porazíme, a dokonce jsem se netajil tím, že získáme patnáct až šestnáct mandátů,“ uvedl k volebnímu výsledku Jakobec. „Nyní budeme vyčkávat co nám vítězná ČSSD nabídne,“ doplnil. „Každopádně máme demokracii, takže jednou vyhraje ta strana a podruhé zase jiná,“ dodal.

Radost zavládla naopak v sídle Komunistické strany Čech a Moravy. „Myslím si, že je to spíše jejich zásluha, než naše. My jsme se snažili s nimi nějakým způsobem navázat spolupráci, ale oni měli velmi odtažitý vztah a nechtěli s námi vůbec komunikovat. Dalším faktorem je i vliv celostátnípolitiky pana Topolánka. Doufám, že z políčku, který ODS dostala, se sama poučí,“ uvedl lídr strany Jaroslav Borka.

Kromě velkých stran se do zastupitelstva dostaly i ty menší, jako například Koalice pro Karlovarský kraj. Ta má nárok na tři křesla. "Je to o další práci," reagoval na výsledky jeden ze zvolených kandidátů Josef Hora, starosta Chodova. "Průběh voleb jsemjsem ani neměl čas sledovat. Sobotu jsem měl totiž hodně nabytou. Byl jsem například na velice zajímavéakci Junáka v našem kulturním domě. A zítra zase odjíždím na hudební setkání do partnerského města Oelsnitz," doplnil v rychlosti Hora.

Po dvou letech, kdy opustil komunální politiku, se tentokrát na krajskou politickou scénu vrátí Bohdan Havel z Kraslic. Ten kandidoval jako trojka za Alternativu pro Karlovarský kraj. V kraslickém zastupitelstvu byl považován za rázného opozičního zastupitele. „Věřil jsem, že získáme šest procent. Získali jsme jich ale 9,94 procenta, což považuji za velký úspěch. Osobně odhaduje, že koalici vytvoří ČSSD s ODS jako tomu bylo doposud. My zřejmě zaujmeme roli konstruktivní opozice,“ řekl. Havel se chce zasadit hlavně o to, aby různá financování a veřejné zakázky kraje byly transparentní.

Volební výsledky v číslech

ČSSD 31.39 %
ODS 18.08 %
KSČM 17.45 %
Alternativa pro kraj 9.94 %
Doktoři (za uzdravení společnosti) 9.56 %
Koalice pro Karlovarský kraj 5.93 %
Strana zelených 2.64 %
Dělnická strana 1.23 %
US-DEU 1.19 %
Pravý blok 0.98 %
Strana důstojného života 0.92 %
Strana zdravého rozumu 0.44 %
SPR–RSČ 0.18 %

Pro získání alespoň jednoho mandátu do krajského zastupitelstva je třeba 5 procent hlasů.
K volbám v kraji přišlo 35.01 procent voličů.

Výsledky na Sokolovsku

Na Sokolovsku jednoznačně zvítězila ČSSD se 40,14 procenty a druhá je KSČM se 17,76 procenty. Na třetí pozici je pak ODS se 17,48 procenty hlasů. Doktoři získali 5,27 procenta, Koalice pro Karlovarský kraj 8,16, Alternativa pro Karlovarský kraj 8,16 procenta hlasů a Strana zelených 2,42 procenta. Voličská účast na Sokolovsku činila 31,71 procenta. Před čtyřmi lety to bylo 21,96. Počet platných hlasů letos bylo 23 474.

Volební účast

Nejvyšší volební účast zaznamenala Přebuz (49,28 %), Těšovice (48,57 %), Tatrovice (46,46 %).

Nejnémě voličů naopakpřišlo v Nové Vsi (16,59 %) a Vřesové (17,75 %).

Volební účast v Sokolově byla 34,31 %, v Chodově 29,93 % av Kraslicích 30,24 %.

Přehled zisků mandátů v krajském zastupitelstvu Karlovarského kraje

Česká strana sociálně demokratická: 16 zastupitelů.
Občanská demokratická strana: 9 zastupitelů.
Komunistická strana Čech a Moravy: 8 zastupitelů.
Alternativa pro kraj: 5 zastupitelů.
Doktoři (za uzdravení společnosti): 4 zastupitelé.
Koalice pro Karlovarský kraj: 3 zastupitelé.