Volby skončili. Komise se vrhají na sčítání hlasů. Snímek je z volebního okrsku 3 v Kraslicích.

17:43 - První obce na Sokolovsku hlásí: Máme sečteno! Všechny hlasy už se podařilo spočítat například v Březové, kde k volbám dorazilo 952 voličů, což je 41, 66 procent. Bublava s 289 odevzdanými obálkami hlásí dokonce osmdesátiprocentní účast. Sečteno už mají také v Josefově, Habartově, Citicích nebo Dolních Nivách.

14:22 - Jak probíhá sčítání hlasů na Sokolovsku můžete sledovat zde.

14:00 - Volby skončily a okrskové komise začínají sčítat hlasy. Jak volby dopadly, další zajímavosti a ohlasy vítězů a poražených aktuálně přineseme. 

13:57 - Volební účast se v kraslickém volebním okrsku číslo 3 nakonec vyšplhala na 28,8 procent. Členové okrskové komise už odpočíávají poslední minuty. Poté se hned vrhnou na sčítání hlasů. Na poslední chvíli přišlo i dost voličů v Chodově. "Volební účast odhadujeme na 23 procent," hlásí za jednu z tamních okrskových komisí Jitka Trnková.

12:15 - V Rovné na Sokolovsku kandiduje pouze jedno hnutí s názvem Život plus a lidé tak prakticky k volbám nemuseli. Přesto přišli. "K sobotnímu poledni se počet voličů blížil ke stovce," odhadl starosta Rovné Jaroslav Janda. Ten je současně lídrem kandidující strany a říká, že lidé měli i přes užší výběr k volbám přijít. "Dávají tím najevo souhlas s naší odvedenou prací a současně se svým hlasem přiklánějí k budoucímu programu," dodal Janda. Rovná má přes čtyři stovky obyvatel, ale je zde poměrně velká migrace. Mnoho lidí je zde trvale hlášených, ale prakticky se zde nezdržují. A proč je v Rovné jen jedno hnutí? Podle Jandy se před volbami vyskytli takzvaní štváči, ale do voleb se nakonec nepřihlásili, takže zůstalo pouze u jednoho hnutí.   

11:45 - Některé volební okrsky v příhraničních Kraslicích zažívají dnes poměrně velký nával voličů. Zatímco například v okrsku 3 včera odvolilo jen zhruba deset procent lidí, aktuálně se volební účast přehoupla přes 25 procent. „Očekávali jsme nápor, neboť v pátek přišlo volit velice málo lidí," řekla členka volební komise Dana Hollá. Z celkového počtu 781 voličů tohoto okrsku má odvoleno asi 200 lidí.

11:00 - Klid zatím hlásí z volební místnosti na městském úřadě v Novém Sedle, kde se jen pár dní před volbami řešil případ ukradených hlasovacích lístků. "Zmizely tu zatím jen tři koláčky. Ale stejně už tušíme, kdo je snědl," vtipkovali volební komisaři. Celkově tady panuje spokojenost. "Volební účast se v dopoledních hodinách přehoupla přes 40 procent. Z šesti set lidi jich odvolilo už 244," prozradila předsedkyně volební komise Hana Staňková.

10:10 - Volební účast v největším městě Sokolově mírně stoupla a to na 21,39 procent. V přepočtu na voliče to znamená, že do sobotních desíti hodin odevzdalo svůj hlas 4190 lidí. 

9:50 - Občanskou povinnost v sobotu ráno splnil také kandidát na starostu Chodova, současný místostarosta Patrik Pizinger. "Ráno jsem si byl zaběhat a pak jsem vyrazil do volební místnosti," prozradil. Na volební výsledek bude podle svých slov odpoledne čekat spolu se svými kolegy na chodovské radnici. Volební účast v Chodově ale zatím není příliš hojná - hlasovací lístky zatím odevzdalo jen něco kolem deseti procent voličů. 

Stará urna v horské Přebuzi.9:37 - V nejmenším městečku v republice, v horské Přebuzi s 80 voliči, je volební účast už 81 %. Včera přitom dosáhla už 76 %. Přebuz se přitom pyšní hned několika nej. Je nejmenším městečkem v republice, má nejméně voličů a ještě nejstarší volební urnu (více zde). Hlasovací lístek lidé mohou vhazovat do dřevěné urny, která pochází už z první republiky.

9:19 - Na volby dohlíží úředníci krajského úřadu - a nejen ti. "V době konání komunálních voleb se budou na území Karlovarského kraje pohybovat dvě kontrolní skupiny krajského úřadu, které budou dohlížet na řádný průběh voleb," potvrdila Jana Pavlíková, tisková mluvčí krajského úřadu. "Kontroly by měl zároveň provádět také každý pověřený úřad. Podle našich informací se očekává i kontrolní skupina Ministerstva vnitra

8:00 - První voliči se opět pomalu vydávají do volebních místností v regionu. Ve volebním okrsku číslo 14 na 8. ZŠ v Sokolově přivítali během prvních pár minut po osmé pouze tři voliče. Z volební účasti jsou komisaři zatím poměrně zklamaní. „Zatím přišlo 178 lidí. To je dost slabé, na to, že se rozhoduje přímo o Sokolově," uvažovala předsedkyně volební komise Jana Doležalová. „Jsou chvíle, kdy lidé vážně moc nechodí. Máme tady ale výborný kolektiv a občas se rozpovídají i samotní voliči. Naposled nám tu dal zajímavou přednášku pán z oční optiky," prozradili další členové komise.

22:00 - Volební místnosti po celém Sokolovsku se uzavřely. S nimi pro dnešek končí i on-line zpravodajství, na další aktuální zprávy z průběhu voleb se můžete na webu Sokolovského deníku těšit už zítra, v sobotu 11. října v 8:00.

21:29 - V Sokolově už odvolilo 3348 lidí. Volební účast se tak přehoupla přes sedmnáct procent.

21:01 - Nízkou volební účastí jsou dnes překvapeny některé volební okrsky v Kraslicích. Například v okrsku číslo 3 přišlo doposud zhruba třináct procent voličů. 

19:47 - Policie kvůli volbám posílila hlídky, které kontrolují volební okrsky. „V zájmu zajištění dohledu nad volbami v rámci území Karlovarského kraje jsme přijali adekvátní opatření, aby byl zabezpečen jejich bezproblémový průběh. Posíleli jsme hlídky, kterým je naplánován výkon obchůzkové a hlídkové služby do okolí volebních

18:30 - Chodov prozatím hlásí volební účast kolem deseti procent. „Účast je to slušná. Největší nápor voličů byl jako obvykle mezi čtvrtou a pátou hodinou, když se lidé vraceli z práce. I v tuhle dobu ale přicházejí svůj hlas odevzdat," řekla jedna z komisařek z volebních místností v chodovském městském úřadu. Obálku tu do urny vhodil například i končící starosta Josef Hora. místností a do míst, kde by mohlo dojít v souvislosti z volbami k narušování veřejného pořádku," uvedla krajská policejní mluvčí Zuzana Týřová. Na Sokolovsku nehlásí policie doposud žádné problémy.

18:20 - V Kraslicích při letošních komunálních v

Volební místnosti v Sokolově přivítaly prvních pár sobotních voličů.olbách změnili sídlo okrsku číslo 1, aby byl blíže voličům. Ti už tak nemusí do kopce do MŠ Na Vyhlídce v ulici Boženy Němcové, nýbrž do Klubu aktivit v Severce. Je to s nadsázkou i dobrá zpráva pro vyznavače pěnivého moku. Volební místnost totiž sídlí v objektu tamní oblíbené pivnice. „Taky odvolím a jdeme s kamarády hned za roh na pivo a na reprezentační utkání českých fotbalistů," hlásil spokojeně jeden z kraslických voličů.

17:20 - V Sokolově hlásí 2050 voličů, kteří stihli vhodit svůj hlas do pátečních 17 hodin. V procentech volební účasti je to 10,46 procent. Těsně před 17. hodinou stihl odvolil i Jan Picka. Ten nahradil na kandidátce dlouhodobého lídra sociálních demokratů Zdeňka Berku. "Čas do konce voleb strávím s fotbalem. V pátek večer budu držet palce našim reprezentantům v Turecku a v sobotu jdu na druholigový Baník Sokolov," řekl Picka.

17:01 - V některých volebních okrscích není volební účast zatím zrovna valná. Příkladem je volební okrsek 3 v Kraslicích. "Účast je zatím necelých devět procent. Z celkového počtu 781 lidí jich přišlo zatím 79," řekla tři hodiny po otevření volebních místnosti členka tamní volební komise Dana Hollá. Přiznává, že čekala větší nápor lidí. Ten zřejmě zesílí v následujících hodinách, kdy se lidé vrací z práce. A samozřejmě i zítra, kdy budou volební místnosti otevřené od osmi do čtrnácti hodin. 

16:47 - Možnost volit tentorkát nemají vězni ve věznici v Kynšperku nad Ohří. „Do komunálních voleb idé ve výkonu trestu podle zákona volit nemohou. Týkají se jich pouze prezidentské, parlamentní a senátní volby nebo volby do evropského parlamentu," informovala mluvčí kynšperské věznice Petra Bělíková. Do výsledku komunálních voleb tak kynšperští vězni nezasáhnou.

16:00 - Krajský úřad bude v Novém Sedle sledovat průběh komunálních voleb. A to z důvodu, že před volbami došlo na radnici ke krádeži osmi desítek náhradních volebních lístků. Případ na popud radnice vyšetřuje policie. „Krajský úřad ve dnech voleb zkontroluje průběh hlasování," potvrdila v pátek mluvčí kraje Jana Pavlíková.

Volební místnosti kontrolují také policisté ze sokolovského obvodního oddělení.15:00 - Volební místnosti také jednu za druhou navštěvují policisté ze sokolovského obvodního oddělení. "U nás je zatím všechno v pořádku," hlásí volební komisařka Adéla Jelenová. Totéž mohou zatím říct i v ostatních sokolovských volebních místnostech. "Kdyby něco, neváhejte volat 158," vyzývají policisté.

Místostarosta Kraslic Otakar Mika u komunálních voleb.14:50 - Ve volební místnosti v ZUŠ Kraslice se objevil místostarosta Kraslic Otakar Mika. Volební lístek zapomněl v práci, a tak ho za plentou znovu vyplňoval. Popřál volební komisi, aby jí vše rychle uteklo.

14:40 - První desítky voličů už navštívily také volební místnost 20. volebního okrsku v Sokolově. Jedná se o největší volební okrsek v Sokolově. V první půlhodně sem dorazily tři desítky voličů. "Zdá se to dost, ale ve skutečnosti jsme dost pod průměrem. V minulosti během prvních minut zvládlo odvolit i 80 voličů," krčí rameny předseda zdejší volební komise Miroslav Vojáček.

14:32 - Voliči na Sokolovsku se do volebních místností po čtrnácté hodině zatím trousí. Odvoleno už má však například starosta Kraslic Zdeněk Brantl (viz. foto níže), který se rozhodl už neobhajovat svůj post. I tak ale kandiduje. "Věřím, že voliči zvolí schopné lidi, kteří budou pokračovat v naší vizi, kterou jsme nastavili," řekl. Volební víkend chce strávit v rodinném kruhu. V sobotu odpoledne pak bude s kolegy ze svého sdružení sledovat výsledy na internetu v restauraci. Starosta Kraslic Zdeněk Brantl u komunálních voleb.

14:20 - Do sokolovského volebního okrsku č. 8 v kině Alfa dorazil končící starosta Sokolova Zdeněk Berka. Spolu s ním přišel odvolit i místostarosta Sokolova Karel Jakobec s manželkou. Berkova choť byla členkou volební komise. "Během voleb se budu věnovat rodině a zítra půjdu hledat šutry, což je můj dlouholetý koníček," prohlásil Jakobec. Berka zamíří na svou oblíbenou zahradu. "Budu stavět nový záchod," prohlásil odhodlaně. 

14:01 - Z kinokavárny Alfa v Sokolově, kde jsou dva volební okrsky, právě vyšla první volička Božena Slobodová. "Letos se mi moc nechtělo, ale doposud jsem byla u každých voleb tak jsem šla i nyní. A že jsem první? Nijak jsem nespěchala, to je pouze náhoda," řekla Slobodová. 

14:00 - Volební místnosti na Sokolovsku se právě otevřely. Už několik minut předem u nich postávali nedočkaví voliči. "Chci rychle odvolit a užít si volný víkend. V sobotu večer ale budu sledovat, jak volby dopadly," říká volič Tomáš Merkl.