Klid před bouří. Tak se dá ve zkratce popsat dění na politické scéně. Přestože je doba dovolených, krajské volby jsou prakticky přede dveřmi. Konají se 17. a 18. října. Politické strany a hnutí tak rychle promýšlejí strategii a ladí svou volební formu. Kandidátky totiž musejí odevzdat na Krajský úřad Karlovarského kraje do 12. srpna. „Pak budou mít do 31. srpna čas na odstranění závad nebo možnost z podaných kandidátek někoho vyškrtnout či v seznamu přesunout,“ vysvětlila Andrea Bocková, mluvčí krajského úřadu.

A jaká bude letošní volební kampaň pro krajské volby? „Mohla by mít švih. Nejvíce jsem zvědavá na Hnutí Doktoři, o němž se mluví už teď,“ domnívá se Jarka B. z Karlových Varů. Podle ní bude ovšem zajímavá i Alternativa pro kraj a pokus o politický návrat karlovarského exprimátora Zdeňka Roubínka, který kandiduje za hnutí sdružené kolem bývalé karlovarské zastupitelky Pavly Andrejkivové.

Právě tato uskupení nyní řeší, kdo bude jejich lídrem. „Ještě jsme se nerozhodli, ale jasné to bude koncem července. Jedničkou buď bude bývalý senátor Jan Hadrava, nebo já. Kampaň chceme kontaktní. Budeme jezdit za lidmi a chceme s nimi mluvit přímo,“ vysvětlila mluvčí Doktorů Berenika Podzemská.
Koho jako lídra vybrat, to nyní řeší i Alternativa pro Karlovarský kraj. „Bude jím buď senátor Jan Horník, nebo Miroslav Plevný, místostarosta Chebu,“ uvedl Jiří Kotek. Alternativa si už postavila pilíře. „Profilujeme se proti opokoalici a proti praktikám současné politické scény,“ vysvětlil Kotek.
A kandidátka hnutí Pavly Andrejkivové s US DEU? „Do jejího čela jsem byla vybrána já a mohu říci, že poměrně jednoznačně. Za Sokolov je na třetím místě Renata Nečová,“ upřesnila Andrejkivová.

Jasno mají už také ve Straně zelených, jejichž lídrem je Radan Večerka, v ODS, kterou do krajských voleb povede hejtman Josef Pavel, i v ČSSD. Lídrem sociálních demokratů je Josef Novotný. ODS letos znovu vsadí na oblíbený kinematograf, s nímž bude objíždět kraj, a ČSSD bude také pojízdná. Za veřejností bude jezdit auty.

„Už nyní mě mohli lidé vidět v automobilu, kterému osobně říkám alegorický vůz. Objíždím totiž místní organizace v kraji a mluvím s lidmi z ČSSD. Momentálně mám ale dovolenou,“ sdělil Novotný. Naplno se tak kampaň rozproudí až v září. „Na období před volbami chystáme nejrůznější akce. Jaké, to zatím neprozradím, teprve se připravují,“ doplnil kandidát ČSSD, která je se svou kampaní v kraji asi nejdál. Letáky této strany už totiž lidé mohou nacházet ve svých poštovních schránkách. „Vím, že se tady ČSSD snaží různě propagovat do voleb, mně osobně to ale nijak nevadí,“ řekla oslovená obyvatelka Chlumu Svaté Maří, kde se volební letáky již objevily.

Reakce veřejnosti na blížící se volby mohou být ale i opačné. „Náš pan hejtman za pomoci novin vydávaných krajským úřadem, které platíme my všichni, agituje vesele již několik měsíců a to nikomu nevadí. A plakáty ODS také najdete skoro všude. Ať se někdo podívá na posledních deset čísel krajských novin – úplná Pavlománie,“ reagoval rozzlobeně jeden ze čtenářů Sokolovského deníku.
Rozhodnuto je i u komunistů, jejichž jedničkou je karlovarský zastupitel Jaroslav Borka. Lídrem Koalice za Karlovarský kraj je krajský zastupitel Josef Malý (KDU/ČSL).