Je těsně před čtrnáctou hodinou a ve volebních místnostech usedají za stolky členové volebních komisí. Hovoří o tom, jaká bude volební účast. „Před čtyřmi roky to bylo slabé. Letos bude asi také nuda. Větší frmol bude dnes před obědem, když chodí lidi nakupovat, pak jdou teprve k volebním urnám. To je každé volby stejné,“ říkají. Jsou vybavení knihami nebo křížovkami, aby si zkrátili dlouhou chvíli.

Na hodinách udeřila čtrnáctá hodina a čeká se na prvního voliče. Ve volebním okrsku v ulici Pod Nádražím v Kraslicích se toho jako první chopila Bohuslava Hajská. Ta je zároveň předsedkyní komise. Čekala ještě několik minut, zda nepřijde někdo před ní. „Je důležité jít k volbám. Lidé mohou rozhodnout o osudu regionu,“ říká. Osobně se jí zamlouvaly ČSSD a KSČM. „Ještě včera jsem poslouchala televizní debatu. Tyto strany chtějí zrušit poplatky u lékaře a jsou proti privatizaci nemocnic,“ zdůvodnila.

Prvním voličem byl ve volební místnosti v prostorách Základní umělecké školy v Sokolově Ladislav Dufek. „Koho jsem volil, neprozradím, ale k volbám chodím pravidelně,“ řekl.

Padla sedmnáctá hodina. Členové volební komise mají za sebou tři hodiny. A měli co dělat. „Až se divím. Z celkového počtu 850 lidí jich přišlo už kolem devadesáti,“ říká Bohuslava Hajská. Překvapením prý je, že chodí volit hlavně mladí lidé. „To je docela nezvyklé, pak důchodci. Střední věková skupina zatím nic moc,“ doplnila.

A jaká bude letos volební účast? „Já to tipuji tak mezi 16 a 17 procenty. Mezi zapisovatelkami máme dokonce soutěž, kdo bude mít nejlepší odhad,“ řekla těsně před volbami tajemnice Městského úřadu v Chodově Marcela Kubicová. Vyšší účast, třeba kolem dvaceti procent, vůbec neočekává. „Na tyto volby by to bylo moc,“ myslí si tajemnice. Včera k 17. hodině hlásil Sokolov účast 13,8 procenta.

A kolik lidí přilákaly předchozí volby? „Před čtyřmi lety přišlo k urnám 25 procent voličů,“ připomenula Andrea Bocková z oddělení informací Krajského úřadu Karlovarského kraje. O přízeň voličů se letos uchází celkem třináct politických stran. V kraji se volí v celkem 348 volebních okrscích. Zapsáno je 246 200 voličů. Volební místnosti se včera zavřely ve 22 hodin a volby pokračují dnes mezi osmou až čtrnáctou hodinou.

V krajských volbách před čtyřmi letyzvítězila ODS se 40,25 % a 21 mandáty v krajském zastupitelstvu. Druhá byla KSČM s 22,67 % a 12 mandáty a následovala ČSSD s 14,97 % a 7 mandáty. Evropští demokraté, kteří nyní kandidují jako Alternativa pro kraj, dosáhli 6,1 % a tří mandátů a jeden mandát méně za 5,1 % Koalice pro Karlovarský kraj.

Dalších osm stran a hnutí nedosáhlo na potřebnou pětiprocentní hranici zisku hlasů, přičemž nejblíže bylo se 4,2 % SNK - sdružení nezávislých kandidátů. Vedení kraje vytvořila po volbách koalice ODS a ČSSD s celkem 28 mandáty z celkových čtyřiceti pěti.

Nejstarší kandidátkou je devětasedmdesátiletá Milada Bučková ze Sokolova, která kandiduje za Unii svobody - Demokratickou unii.

Nejmladším kandidátům v kraji je devatenáct let. Jsou to Jiří Hůlka z Karlových Varů, který kandiduje za Dělnickou stranu, Jakub Karnolt z Aše za Sdružení pro republiku - Republikánskou stranu Československa a Kateřina Zítková z Nejdku. Ta je zapsaná na kandidátní listině Strany zelených.

Jiří Drozdík, Milan Hloušek