Kdyby měla zvolit prezidenta České republiky pouze politická reprezentace Karlovarského kraje, byl by jím Jan Švejnar. V obou komorách Parlamentu České republiky má nejmenší kraj celkem osm zástupců. Zatímco dva poslanci a jeden senátor za ODS mají jasno v tom, že budou volit Václava Klause, zbylí tři poslanci a dva senátoři jsou pro Švejnara.

„Naším kandidátem je Václav Klaus a nevidím jediný důvod, proč bychom měli volit někoho jiného,“ tvrdí poslanec Lubomír Suk (ODS). Klause bude volit dále poslanec Miloš Patera (ODS) a senátor za Sokolovsko Pavel Čáslava (ODS).

Tím to ovšem končí. Senátor za Karlovarsko Jan Horník (Klub otevřené demokracie), který se pro náš Deník vyjádřil, že podpoří Jana Švejnara, se nad stranickou disciplínou ODS pozastavuje. „Někteří kolegové z ODS v Senátu se již dříve vyjádřili, že do politiky vstoupili také proto, že bylo dost Klause, a teď se disciplinovaně podepisují pod partijní rozhodnutí volit svého tatíčka zakladatele. Přiznám se, že tomu moc nerozumím.“

Podobně jako Horník budou Švejnara volit také poslanci za ČSSD. Pavel Vanoušek (ČSSD) prohlásil, že Klaus je minulostí, zatímco se Švejnarem spojuje budoucnost. „Klausova role v oblasti ekonomiky, ale i v ekologickém vnímání světa rozděluje společnost. Budu volit Švejnara,“ řekl Vanoušek.

Poslanec Jaroslav Fiala (ČSSD) k podpoře Švejnara dodává, že má podporu klubu ČSSD a podle průzkumů veřejného mínění jej chce i více občanů než Václava Klause. Senátor za Chebsko Ladislav Macák (ČSSD) zase řekl, že přestože je volba prezidenta tajná, nemá problém prohlásit, že bude volit Švejnara. Jediný komunistický poslanec Pavel Hojda (KSČM) má také jasno – v žádném případě nebude volit Klause, i kdyby se klub KSČM dohodl jej nakonec podpořit. Zároveň má ale problém i s Janem Švejnarem, na kterém se mu nelíbí mimo jiné americké občanství nebo schvalování reformy a protiraketového radaru. Přesto zřejmě bude alespoň v prvním kole volit Švejnara.

„Může se to stát, pokud se v klubu KSČM na Švejnarově podpoře v prvním kole dohodneme, tak proto, abychom zabránili zvolení Klause. V kraji by podle našeho průzkumu vyhrál Jan Švejnar nad Václavem Klausem v poměru 5 : 3.