(11.10) K volbám chodí méně lidí i na Tachovsku

Podle členek okrskové volební komise ve společenském areálu Mže v Tachově chodí obvykle v pátek k volbám více lidí než v sobotu. Za prvních pět hodin pátečních voleb přišlo k urnám zhruba třináct procent všech voličů registrovaných v tomto okrsku. „Je to rozhodně méně, než za stejnou dobu minulý týden,“ uvedla Ilona Gonová.

(11.00) Volební účast ve Skalné je na slušné úrovni

Volební komise ve Skalné na Chebsku zaznamenává relativně solidní volební účast. Včera večer přišlo volit 18,5 procenta voličů. Dnes v 10 hodin dopoledne jich bylo už 22 procent. V prvním kole senátních voleb přišlo k urnám v městečku Skalná 41,9 procenta voličů. Se 147 hlasy u nich zvítězil nezávislý kandidát Ivo Mlátilík. Miroslav Nenutil z ČSSD získal o šest hlasů méně.

(22.30) Ve Františkových Lázní volila už téměř třetina voličů

Jak ukazují první předběžná čísla nejvíce voličů přišlo k urnám ve Františkových Lázních. Právě tady starostuje Ivo Mlátilík, jeden ze dvou kandidátů, ze kterých si lidé na Chebsku a Tachovsku vybíraji. V prvním kole ve Františkových Lázních přesvědčivě zvítězil. Získal 46,11 procenta hlasů. Jeho protikandidát, stříbrský starosta Miroslav Nenutil zde získal necelých jedenáct procent hlasů.

31% – hlásili číslo účasti voličů z volební místnosti třetího františkolázeňského volebního obvodu. „Je to skoro jako před týdnem. Tehdy jsme se dopočítali účasti 34%,“ uvedla předsedkyně tamní volební komise Eliška Lukešová.

Účast ve volební místnosti čtvrtého františkolázeňského volebního obvodu byla první den druhého kola senátních voleb 30,6%. "Je to jen o malinko méně než před týdnem, " uvedla předsedkyně volební komise Romana Mlátilíková.

(22.15) Volební účast na Chebsku je mnohem nižší než v prvním kole voleb

Výsledky prvního dne druhého kola voleb do Senátu ukazují, že zájem voličů je mnohem nižší. Někde dosahuje sotva poloviny prvního kola. Pokles se projevuje hlavně na venkově v menších obcích.

Volební účast v Křižovatce činila ve druhém kole senátních voleb pouhých 15 procent oprávněných voličů. Volební účast je v Libé v porovnání s minulým pátkem nižší. Minulý týden přišlo zvolit senátora přibližně 20 procent obyvatel Libé. Dnes přišlo o osudu dvou kandidátů rozhodnout asi o pět procent méně. Volební účast v Plesné činila ve druhém kole senátních voleb jen 11,5 procenta obyvatel, což je z celkového počtu 1500 občanů 180 lidí, kteří odevzdali své hlasy. Přitom v prvním kole senátních voleb tady zaznamenali volební účast 29,35 procenta. Oproti prvnímu dni voleb v minulém týdnu v Lipové razantně ubylo voličů. Z více než 500 právoplatných voličů v obci přišlo dnes pouhých necelých 70 občanů. Stejně jako na jiných místech republiky, tak se i v Hazlově minulý pátek senátních voleb zúčastnilo přibližně dvacet procent voličů. Podle odhadů komisařů dnes svého kandidáta přišlo podpořit 14 procent občanů Hazlova. Přes deset procent obyvatel Nového Kostela dnes přišlo rozhodnout o své budoucnosti. Volby do Senátu si ale minulý týden v této obci nenechalo ujít více než 37 procent voličů.

(21.30) Volební komise v malých obcích se nudí

Pouhých 12,5 procenta voličů se dostavilo do 21.30 hodin k volební urně v Dolním Žandově na Chebsku. Právě zde už volební komise zaznamenala před týdnem u voličů mnohem menší zájem o volby do Senátu ČR. Zatímco voleb do krajského zastupitelstva se zúčastnilo 352 voličů, svůj hlas některému ze senátorů odevzdalo jen 320 voličů. Přitom v prvním kole senátních voleb dosáhla účast 35,1 % a v případě voleb do krajského zastupitelstva dokonce 36,67 %

Podobně jsou na tom také v sousední Staré Vodě. Tam zaznamenali v podvečer volební účast menší než deset procent. Druhé kolo senátních voleb neláká. Přitom v prvním kole se v této malé obci vyšplhala volební účast až na 32,19 %. Svůj hlas dalo některému z kandidátů 94 voličů z obce. Devatenáct hlasů zde získal Miroslav Nenutil (ČSSD) před nezávislým kandidátem Ivo Mlátilíkem. Ten zde získal 13 hlasů. Nejvíce hlasů pak od voličů obdržel kandidát KSČM František Podlipský (26 hlasů). Jaromír Dušek zde získal přízeň patnácti voličů.

(20.30) Volební účast ve Františkových Lázních je zatím slušná

Zatímco v malých obcích Tachovska a Chebska, kde lidé volí ve druhém kole nové senátory, je volební účast velmi špatná, optimistická čísla hlásí volební komise z Františkových Lázní. Právě zde s přehledem zvítězil nezávislý kandidát Ivo Mlátilík v prvním kole voleb. Ivo Mlátilík je starostou Františkových Lázní.

Ve volební místnosti třetího františkolázeňského volebního obvodu evidovali krátce před dvacátou hodinou účast přibližně 26% oprávněných voličů. „V porovnání s předchozím týdnem jde o nepatrně slabší účast,“ uvedla předsedkyně volební komise Romana Mlátilíková.

"Zatím vše v klidu," hlásili v 19.45 hodin z volební místnosti třetího františkolázeňského volebního obvodu. „účast voličů je zatím jen nepatrně slabší než před týdnem ," uvedl člen tamní volební komise Jiří Vosala z Františkových Lázní. „Přišlo hodně mladých voličů a také dost dětí doprovázelo k volbám svoje rodiče a prarodiče.“

(19.30) Druhé kolo senátních voleb zatím netáhne

Také v Přimdě na Tachovsku začalo úderem čtrnácté hodiny druhé kolo voleb do Senátu. Volební komise se nudí, za dvě a půl hodiny přišlo k volební urně 34 z 510 opráv­něných voličů. Lepší to s volební účastí není ani ve Stráži. Kandidátům do Senátu přišlo za první tři hodiny dát svůj hlas 67 z 852 opráv­něných voličů. Za první tři hodiny se v Tisové druhého kola senátních voleb zúčastnilo 30 z 369 voličů. „Účast je rozhodně slabší, než v minulém týdnu, kdy volby do Senátu byly souběžné s krajskými,“ shodli se členové volební komise, kteří odhadují, že v Tisové se voleb zúčastní dvacet procent voličů.

Lidé na Chebsku se nenechali odradit předvolební atmosférou a okamžitě s úderem čtrnácté hodiny se nahrnuli do volebních místností. Nedají se prý ovlivnit půtkami mezi uchazeči o křeslo v Senátu.
Tentokrát se rozhodují pouze mezi dvěma kandidáty do Senátu, starostou Františkových Lázní Ivo Mlátilíkem (nezávislý), a starostou Stříbra Miroslavem Nenutilem (ČSSD).

„Stáli tady a čekali ještě před zahájením voleb,“ uváděli členové volební komise druhého chebského okrsku. „Tentokrát ale skutečně počkali.“ Před týdnem se totiž někteří z voličů, když nebyli vpuštěni do volební místnosti před oficiálním začátkem voleb, rozčilovali.“
„Jaká ovšem bude volební účast si netroufáme odhadnout, snad se lidé umoudřili a přijdou v hojném počtu,“ míní komisař.

„Je těžké si vybrat svého kandidáta. Je pravda, že Ivo Mlátilík dělá ve Františkových Lázních hodně věcí pro obyvatele, ale doprovází ho divná pověst,“ uvedl Jan Skopal z Chebu.
„Miroslava Nenutila neznám, poprvé jsem o něm slyšel, až když začala předvolební kampaň. Svůj tip si ale nechám pro sebe,“ řekl Skopal.

„Já jsem dal svůj hlas tomu, o kom si myslím, že něco dokáže a nebojí se říct nahlas a veřejně svůj názor,“ poznamenal další z voličů, Karel Blažek z Chebu.

Trestní oznámení

Hustá atmosféra doprovázející druhé kolo senátních voleb na Chebsku a Tachovsku už vygradovala. Trestní oznámení podal nezávislý kandidát Mlátilík. Reaguje tak na zprávy, které vyšly v médiích o jeho údajném vyhrožování neúspěšnému kandidátovi v senátních volbách Janu Svobodovi z ODS. „V pátek dopoledne jsem na Okresním státní zastupitelství v Chebu podal trestní oznámení na předsedu chebské ODS Tomáše Lindu a na noviny, kde článek na téma Mlátilík vyhrožuje ODS vyšel,“ uvedl včera kolem poledne Mlátilík.
„Poukazuji na křivé obvinění, maření přípravy a průběhu voleb a pomluvu,“ dodal. „Nařčení z mých údajných útoků beru jako atak neúspěšného kandidáta na post senátora za náš obvod. Proti takovým výpadům se však dokáži bránit,“ konstatoval.

Tomáš Linda na otázku Deníku, co si o této skutečnosti myslí včera uvedl, že nemá, co by dodal. „Myslím, že lidé si udělají obrázek sami. Nějakého trestního oznámení se však vůbec nebojím,“ řekl Linda.

(šma, nec, sim, pep, kuč)