Už za tři neděle půjdeme k volbám do Evropského parlamentu. Češi budou volit svých 24 zástupců z celkového počtu 785 poslanců. Evropský parlament zastupuje zájmy 27 zemí a hovoří za bezmála 500 milionů občanů Unie.
O přízeň voličů se u nás bude ucházet celá řada politických stran a uskupení. Největší šance budou mít zřejmě ty tradiční, které mají zastoupení v Parlamentu ČR, ale bez šancí nejsou ani ostatní. Podívejme se však na eurovolby pohledem regionálním, tedy jestli na kandidátkách najdeme jména kandidátů z Karlovarského kraje…

Největší šance stát se europoslancem má z regionu zřejmě Pavel Poc z Mariánských Lázní, který je na kandidátní listině ČSSD na čtvrtém, a tedy pravděpodobně volitelném místě. „Myslím, že ČSSD má velkou šanci na vítězství v těchto volbách, a můj odhad je osm mandátů pro nás,“ zhodnotil své šance Poc. A co si slibuje od své případné účasti v Evropském parlamentu? „Jsme malý a zranitelný region, který potřebuje investovat do infrastruktury a rozvojových projektů, které zajistí například zaměstnanost po ukončení těžby na Sokolovsku. V tom bych rád pomohl,“ dodal Poc.

Kandidátka ODS nabízí na 11. místě karlovarského primátora Wernera Hauptmanna. Ten už v Bruselu pracoval jako ředitel zastoupení pro Karlovarský kraj. „Předpoklad je, že by se mohlo do Evropského parlamentu dostat až sedm zástupců ODS. Stejně tak ovšem nepředpokládám, že bych se tam preferenčními hlasy mohl dostat já. Bral jsem svoji účast od začátku jako podporu kandidátky ODS,“ řekl ke svým šancím Hauptmann. Zároveň naznačil, že by jej jeho případný úspěch postavil před velké dilema. „Přiznám se, že takhle daleko jsem nepřemýšlel, ale primátorství bych teď nechtěl rozhodně zabalit,“ řekl. Na aktivitu skupiny senátorů, která chce opět prověřit Lisabonskou smlouvu Ústavním soudem, má rozporuplný názor. „Vnímám to jako určité ohrožení suverenity molochem EU, ale na druhou stranu jsme u tvorby všech dokumentů včetně Lisabonské smlouvy asistovali, tak bychom se neměli zříkat odpovědnosti.“

Se zastoupením regionálních jmen na kandidátkách zbylých parlamentních stran je to ovšem horší. Strana zelených má až na 21. místě galeristku Štěpánku Bergerovou a na kandidátkách KSČM nebo KDU-ČSL nefiguruje z Karlovarského kraje nikdo! Z neparlamentních stran je na kandidátce „Starostové a nezávislí – Vaše Alternativa“ na 9. místě stávající senátor Jan Horník. SNK –ED umístila na nevolitelná místa ve třetí desítce Miroslava Parihuziče ze Sokolova a Janu Jandovou z Karlových Varů. Nově vzniklá uskupení Strana svobodných občanů (blízké Hradu) a Libertas (strana Vladimíra Železného) také žádná regionální jména na svých kandidátkách nenabízejí.