Na absolutní dno nezájmu se při volbách do Evropského parlamentu propadl Karlovarský kraj. Co se týče volební účasti, totiž oproti ostatním krajům skončil až na posledním místě. Hlasovat se zde rozhodlo 21,75 procenta voličů. Přímo na Sokolovsku pak byla situace ještě horší. Tady bilance padla na 19,99 procenta a zaostala tím za sousedními okresy, Chebskem a Karlovarskem. Dalším vzepřením proti celostátnímu skóre byla výsledková listina. Na Sokolovsku totiž eurovolby vyhrála ČSSD, druhá byla ODS a třetí KSČM. Přes hranici pěti procent se tu pak přehoupla jen Suverenita se ziskem 5,21 procenta hlasů.

Největší účast mělo město Přebuz, kde hlasovalo 44,12 procenta voličů. Další silnější bilanci měla Šabina (38,61%), Tatrovice (38,40 %) či Josefov (31,87 %). „Mě osobně vysoká účast našich občanů u voleb nepřekvapila, v Šabině to není výjimka. Na druhou stranu musím říct, že jsem čekal trochu menší zájem voličů o eurovolby, ale co se týče celkově za Sokolovsko, věděl jsem, že v regionu budeme s účastí mezi prvními. Vítězství ODS také není novinkou, u nás v obci mají silnou základnu,“ sdělil starosta Šabiny Pavel Pešek.

Pomyslné čtvrté místo Josefova, co se účasti u volebních uren týče, starosta Ladislav Čížek okomentoval takto: „Já to považuji za nízkou účast. Tradičního vítěze KSČM u nás doplnila na druhém místě ODS, která má podle mě stejný počet voličů, ale slabší účast ostatních ji vynesla výše. Přibyli také noví voliči, jednomu bylo osmnáct let dokonce den před volbami.“ Čížek se pochlubil, že Josefov měl sečtené hlasy voličů jako první.

Mezi nejslabší naopak spadá Vřesová (12,27 %), Bukovany (15,89 %) nebo Nové Sedlo (15,80 %). „Já jsem se k volbám bohužel nedostal. Pracuji ve stavebnictví, tak jsem byl maximálně vytížený. Určitě jsem se ale k hlasování chystal, a pokud bych měl více času, tak bych i šel,“ reagoval zastupitel Vřesové Jiří Sivák. „A proč se rozhodlo volit tak málo lidí? Zřejmě je to nezajímá anebo jsou znechuceni současnou politickou situací,“ podotkl.
V okresním městě Sokolov radnici malá účast voličů nepřekvapila. „Tradičně slabá účast pro nás není ničím novým. Eurovolby jsou pro obyvatele Sokolova patrně až na druhém místě. Mnohem zajímavější jsou pro občany komunální volby,“ řekl místostarosta Sokolova Jaromír Dvořák.

A podle čeho se rozhodovali lidé, kteří k volebním urnám přece jenom dorazili? „Nevybíral jsem jednotlivé kandidáty, ale volil jsem celou stranu. Komu jsem hlas dal, neprozradím, pouze mohu naznačit, že jsem nevolil levici,“ uvedl Milan Hottmar ze Sokolova. Když Sokolovsko volilo kandidáty do krajského zastupitelstva, tak byla účast 35,01 procenta. A ve volbách do Parlamentu České republiky v roce 2006 dokonce 53,10 procenta. Také v těchto volebních kláních v okrese vévodila ČSSD.

R. Cichocki, M. Hloušek