„Baví mě to. Oni jsou za všechno strašně vděční, mají rádi každou maličkost a jsou opravdu moc rádi, že se jim někdo věnuje,“ říká. K Dolmenu přišla před zhruba šesti lety o prázdninách jako brigádnice. Potřebovala si trochu přivydělat, tak tuto možnost na necelé dva roky uvítala. „Pak se mi ale po těch lidech stýskalo, někteří mi přirostli k srdci, tak jsem se snažila podnikat s nimi občas nějaké výlety a nakonec se registrovala jako oficiální dobrovolník,“ vysvětlila Lucie Křenková.

Klientům se věnuje ve svém volném čase, o víkendech, o prázdninách, pomáhá jim uspořádat si volný čas. „Je to různé, jak se nám chce, podle času, nálady. Někteří mě navštěvují doma, chodí pravidelně na kávu, s některými chodím do kina a pak jsou lidi, s nimiž jednou dvakrát do roka vyrazíme třeba na nějaký výlet,“ přiblížila, v čem spočívá její činnost. Jako dobrovolnice už svoji práci vykonává bez nároku na finanční odměnu.

Všichni se dobře bavili, zazpívaly děti z pěveckého sboru 6. základní školy.

Práce všech dobrovolníků, asistentek a kuchařek v Oáze, což je sociální podnik, který Dolmen provozuje, si ale organizace váží a je za ni velmi ráda. Vyjádřila to na předvánočním večírku, kam byli pozváni nejen oni, ale i klienti, jejich opatrovníci i rodinní příslušníci a rovněž vedení společnosti, které sídlí v Liberci. „Za dobrovolnictví jsme kromě paní Křenkové také poděkovali paní Veronice Stránské, která poměrně dost času nezištně věnuje našim klientkám chráněného bydlení v Habartově, kde je navštěvuje v bytech, povídá si s nimi, hraje s nimi různé společenské hry. Sama přitom také pracuje a pečuje o svého 23letého syna s těžkým kombinovaným zdravotním postižením, mimo to také pomáhá svému bývalému manželovi provozovat canisterapii s úžasnými pejsky,“ uvedla Marcela Radová, vedoucí pro službu pro Sokolov.

„Na večírku jsme poděkovali všem asistentkám za skvělou práci, kterou odvádí a do které mnohdy vkládají více úsilí, než musí. Bez nich by organizace fungovat nemohla. Dobré jméno organizace a každé firmy dělají lidé a lidi, které máme v organizaci my, jsou opravdu úžasní,“ dodala. Slova uznání slyšela i paní kuchařka z Oázy. Večírek se konal již poosmé, hostům zazpívaly i děti z pěveckého sboru 6. základní školy, které sem chodí pravidelně. „Klienti si rádi zatančí, tak pro ně byla připravená diskotéka i tombola s dárky,“ doplnila Radová.

Společnost Dolmen
- posláním Společnosti Dolmen, z.ú., je nabízet a poskytovat dospělým lidem s mentálním znevýhodněním takové sociální služby, které potřebují k tomu, aby mohli žít ve svých domácnostech a zapojovat se do různých oblastí běžného života.
Služby:
- chráněné bydlení
- podpora samostatného bydlení
- Tréninkové pracoviště Oáza