Pouze jednu věc měly společnou volební štáby všech politických stran a hnutí. Kalkulačku. Ta jim postupně prozrazovala, jak hluboko strana klesla nebo jak téměř neznámé hnutí Doktoři může do voleb zasáhnout. Všechny štáby totiž chtěly vědět, kolik jejich členů se do krajského zastupitelstva dostane a jak by mohla vypadat pro příští čtyři roky krajská koalice.

VODS se zapíjela nečekaná prohra

V hlavním štábu ODS na stadionu AC Startu to vypadalo, že Karlovými Vary se přehnala oranžová tsunami, a kdo ji přežil, ten zvítězil. Obličeje všech členů ODS byly přibity na centrální obrazovku, a když se hlásily výsledky, tak se všichni snažili tvářit statečně. „Hejtman Pavel takovouhle prohru nečekal, ale nese to statečně. No tak jsme to projeli… Ale to vůbec neznamená, že jim to nevrátíme,“ tak se vyjadřovala většina členů ODS.
Přitom je Antonín Vlk, předseda karlovarské ODS, zval esemeskou poslanou na mobilní telefony na AC Start velmi optimisticky. „Vážení, jako vždy po ukončení voleb, tentokrát do kraje, se scházíme na restauraci AC Start v Tuhnicích. Prosím, kdo bude mít čas, nechť přijde v sobotu po patnácté hodině na AC Start, abychom řádně oslavili vítězství. Ať žije ODS, váš milovaný předseda Vlk. P.S. Určitě platí Josef Pavel.“

Josef Pavel na dotaz, zda toto platí i o prohraných volbách, uvedl, že ano. Hejtman, který zatím neví, zda bude řadovým krajským zastupitelem, nebo zda mu ČSSD nabídne funkci, se zachoval jako ten, kdo je patnáct let politikem. Prohru nesl s grácií a noblesou. Z jeho slovníku sice zmizelo mentorství a jako by jej nahradila pokora, přičemž k tomu, aby byl skutečně na politických kolenou, to ani za této situace nepřipustil. Ostatní členové ODS se ovládali už méně.

„Je to Waterloo. Možná jsme měli mít jinou kampaň, možná je to naše chyba a zasloužili jsme si to. Přišli jsme o dvanáct mandátů a v každém případě jsme to projeli. A to v přímém přenosu,“ dodali další oslovení členové ODS.

Doktoři úspěchu snad ani nevěřili

Jestliže hnutí Doktoři zazářilo na politickém nebi letos v lednu, a jak oni říkají, jen kvůli tomu, že k tomu byli donuceni okolnostmi v Karlovarské krajské nemocnici, pak je jejich zisk čtyř mandátů téměř politický zázrak. Toto nové uskupení se krátce po sečtení volebních výsledků sešlo v kině Panasonic. Nálada byla vlažná a až novináři, kteří štáb tohoto hnutí obléhali, je donutili pochopit, že teď už doplnilo politickou mapu Karlovarského kraje. Berenika Podzemská, lídr hnutí Doktoři, se projevila jako skutečný politik, ale také žena, která ve volbách uspěla. Hnutí Doktoři podle ní nemůže spolupracovat s ODS, vůči níž se vyhranilo. K spolupráci s jinými uskupeními se vyjádřila, že nyní je předčasné o tom spekulovat.

Sociální demokraté měli důvod slavit

Bujaré a v danou chvíli zasloužené veselí zavládlo po ohlášení konečných výsledků voleb do krajského zastupitelstva v táboře sociálních demokratů.
Ti se dočkali satisfakce za poslední krajské volby, ve kterých neuspěli podle svých představ. Jejich oranžová „klubová“ barva zahalí stejně jako ve zbytku republiky i Karlovarský kraj. „Mám z toho dobrý pocit,“ shrnul své dojmy z voleb Michael Kuneš, někdejší poslanec parlamentu a starosta Jáchymova.
„Konečně jsem mohl zase pořádně pracovat,“ doplnil. To, že pracoval pro úspěch jiných, mu v záři volebních výsledků vůbec nevadilo.

Na „Smícháči“ se už řešila budoucnost

„Výhra, ale co dál?“ vznášelo se ve vzduchu. Všechny politické strany a uskupení se totiž definitivně dozvěděly, že do krajského zastupitelstva se dostal Jiří Kotek, který získal přes třináct set hlasů. To znamená, že například Petra Keřku (ODS), náměstka karlovarské primátorky, trumfnul v preferenčních hlasech téměř dvakrát.

Jedničkou Alternativy je senátor a starosta Božího Daru Jan Horník. Ten získal přes dva tisíce hlasů a na Božím Daru zvítězil úplně. „Tady jsem to bral jako referendum a velmi mě to těší,“ řekl Horník, který byl největším rivalem ODS a hejtmana Pavla v uplynulých letech. Verbálně s ním zkřížil zbraně na každém zastupitelstvu a hejtman kritiku nikdy nenechal bez odezvy. Alternativa podle členů nechce předjímat, jak dopadnou vyjednávání.
Jaroslav Růžička se usmíval: „Vyhrál jsem dvě sázky. Vsadili jsme se s kolegou Kotkem, on předpokládal, že se dostaneme nad deset procent, já jsem si to nemyslel. (Alternativa získala 9.94 %.) Další sázkou pak bylo mé další setrvání v krajském zastupitelstvu. Vsadil jsem se, že se do něj nedostanu. A to se, zaplaťpánbůh, stalo.“