Dočkají se obyvatelé horské Bublavy znovuotevření pobočky České pošty (ČP)? Provozovat by ji musela třetí osoba. Tou se s největší pravděpodobností ale nestane samotná obec.

Zástupci České pošty představili obci projekt Pošta Partner, jehož cílem je podle mluvčího ČP Matyáše Vitíka převod části pošt, které by provozovaly právě jiné subjekty. V první řadě nabízí pošta provoz obcím, ale může to být i soukromá osoba.
„Vyslechli jsme si návrh České pošty, ale musím konstatovat, že obec nemá prostředky a prostory k tomu, aby mohla pobočku sama provozovat," řekl starosta Bublavy Igor Jirsík. Pošta podle jeho slov měla představu, že by provozovna byla otevřená v budově samotné radnice.

„Osobně se mi celý ten projekt nelíbí. Pošta chce po nás, abychom my prodávali její služby. Na druhou stranu by tedy mohla obec třeba převést některé naše povinnosti na poštu, ne?" doplnil starosta. Ten o projektu jednal už s kolegy ze zastupitelstva. Projekt Pošta Partner ale zřejmě v obci neuspěje. Ještě je možností, že se o to přihlásí jiná, třetí osoba. Pošta je pak schopná provozovnu vybavit, provozovatel pak odevzdává poště část z tržeb. Jiné obce v kraji ale na projekt slyší.
Na Sokolovsku už v minulosti obce o záchranu pošt bojovaly. Příkladem jsou Jindřichovice nebo Oloví, kde pošty zůstaly otevřené díky tomu, že obce poskytly například vlastní prostory anebo se podílí na placení pronájmu.
Pošta letos rozjela desetiletý proces, na jehož konci bude provozovat 691 vlastních poboček. Ostatních 2 526 míst v republice

ude fungovat ve formě právě Pošta Partner. „V letošním roce je plánován převod 60 poboček na Pošta Partner. Konečný stav je závislý na jednání s potenciálními smluvními partnery, kteří budou provozovateli Pošta Partner," uvedl Vitík.