Petice oficiálně odstartovala v loňském roce na půdě Senátu a zaštítili ji senátoři Miroslav Balatka ze Sokolova, Přemysl Rabas za Chomutov a Alena Dernerová z Mostecka. „Sběr podpisů stále probíhá. Potřebujeme deset tisíc podpisů, aby se mohla projednat v Senátu,“ vysvětlil Balatka.

Petice upozorňuje na alarmující stav uhelných regionů Karlovarského a Ústeckého kraje, jimž v horizontu několika let hrozí sociálně-ekonomický kolaps. V důsledku útlumu a ukončení těžby a zpracování hnědého uhlí zaniknou tisíce pracovních míst, což přinese ekonomický i sociální propad.

„V platbách za emisní povolenky jen z Karlovarského kraje odchází přibližně dvě miliardy korun ročně. To jsou obrovské peníze. V přepočtu na obyvatele odvádíme podstatně více než z jiných oblastí v republice, ve kterých není tolik průmyslu. Tyto peníze také znamenají, že tu dýcháme prach a exhalace a že tu máme jako uhelný region horší životní prostředí,“ řekl Balatka.

Vláda si je podle něj nechává nebo jimi platí věci po celé republice, jako je například zateplení budov.

„Útlumem těžby přijdou lidé o práci. Různé komise expertů jim slíbily práci i rekvalifikaci za peníze z EU. Další by mohly přijít od vlády a třeba i z těchto peněz,“ myslí si jeden z oslovených lidí Petr Tkalečinský.

Petice jsou dostupné na více než čtyřiceti místech – zejména na úřadech na Sokolovsku, dále pak v Karlových Varech, Chebu, Teplé, Mariánských Lázních, Mostě či Chomutově.